30/03/2022
ESDDA Graduates 7 12 15 5 - 39 -
Kolosos Dunk n' Donuts 11 10 14 19 - 53 -

Όσο ζει ελπίζει ο Kolosos!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Koloso να έχει το προβάδισμα με 7 – 11. Ο Δημόπουλος ήταν μπροστάρης με δύο τρίποντα με τον Μιχαηλίδη να προσθέτει άλλο ένα και τον Τσαμπαρλή να βάζει ένα καλάθι, ενώ για τους γηπεδούχους ο Παναγόπουλος έβαλε 4 πόντους και ένα τρίποντο ο Ζαχαριάδης.

Οι Graduates πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με μπροστάρη τον Ζαχαριάδη με 6 πόντους και τον Αληγιάννη να βάζει 4, προηγήθηκαν 19 –13. Στη συνέχεια η παρέα του Ζαμπούρα ισορρόπησε το ματς και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καραμπεσύη με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά, πέρασε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου 19 – 21.

Το ντέρμπι συνεχιζόταν στην τρίτη περίοδο, με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο και το σκορ να είναι ισόπαλο 34 – 34. Ο Νανόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με 8 πόντους, ενώ για τους Donuts ξεχώρισε ο Τσαμπαρλής με 6, με τον Ζαμπούρα να ακολουθεί με ένα τρίποντο.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Κολοσός το τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας τελικά την νίκη με 39 – 53, διατηρώντας τις ελπίδες του για την είσοδο στα πλέι οφ. Δημόπουλος με 8 πόντους και Μιχαηλίδης με 5, οδηγούσαν την επίθεση των νικητών, ενώ τα μόνα καλάθια για τους Graduates , πέτυχαν οι Ζαχαριάδης και Γκάμαρης.

Betsson Mvp Αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Τσαμπαρλίδης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι ESDDA είχαν 14 / 47 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 2 / 5 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Donuts είχαν 12 / 37 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 2/13 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Αληγιάννης 4, Βαφάκος , Γκάμαρης 4(8ρ.), Ζαχαριάδης 16(8ρ.), Κανελόπουλος , Νανόπουλος 8, Παναγόπουλος 7(7ρ.),Τσίτσιρας.

Kolosos Dunk & Donuts(Ζαμπούρας): Δημόπουλος 16(7ρ.), Ζαμπούρας 7(7ρ.), Καραμπεσύνης 10(6ρ.),Μιχαηλίδης 8, Τσαμπαρλής 10(12ρ.), Χαροκόπος 2(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Η καλαθάρα του Ζαμπούρα στο 37-50!!!