23/05/2024
N.A. 99ers 27 8 18 15 - 68 -
Remal Madri 15 18 8 15 - 56 -

Έπαιξαν όσο χρειάστηκε οι 99ers!

Την έκτη τους νίκη σε εφτά παιχνίδια πήραν το βράδυ της Πέμπτης οι NA 99ers, καθώς παρότι δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο από την Remal Madri πάτησαν το γκάζι στην συνέχεια και επικράτησαν σχετικά άνετα με 68 – 56.

Οι 99ers μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλαν απόλυτα τον γρήγορο ρυθμό τους και με απίθανο τον Μερμίγκη που σκόραρε 15 πόντους, ξέφυγαν με 27 – 15. Στο στρατόπεδο της Ρεμαλ που πλήρωσε την αμυντική αδράνεια , ο Λουκόπουλος πάλευε να κρατήσει κοντά την ομάδα του σκοράροντας 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των Μαδριλένων ήταν εντυπωσιακή και παράλληλα με την καλή επιθετική απόδοση , μείωσαν στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλες βοήθειες μέσα στη ρακέτα από Πολύδωρο(4)– Αγαδάκο και με τρίποντα από Κουσιορή και Λουκόπουλο, πλησίασαν 35 – 33. Η ομάδα του Δημάδη που φάνηκε αγνώριστη σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, έμεινε στη θέση του οδηγού με Ασημομύτη, Καθάριο, Ανδρικόπουλο και Μερμίγκη να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι 99ρηδες ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους εκμεταλλεύτηκαν την κούραση της Ρεμάλ που έμεινε με πέντε παίκτες και με κορυφαίο τον Δημάδη με 11 πόντους, ξέφυγαν και πάλι με 53 – 41. Στην φτωχή συγκομιδή των Μαδριλένων, ο Λουκόπουλος πέτυχε τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι τυπικά γηπεδούχοι με εκρηκτικό ξεκίνημα και πολυφωνία στο σκοράρισμα, έστειλαν τη διαφορά στο + 20 και τελείωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη(63-43). Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού, η Remal προσπάθησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις και με καλές συνεργασίες των ψηλών της και τρίποντο του Δαβιδέλη, μείωσε στο τελικό 68 – 56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Δημάδης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Λουκόπουλός με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

NA 99ers(Δημάδης): Ανδρικόπουλός 10, Ασημομύτης 2, Δημάδης 15, Καθάριος 5, Κοκκίνης 9(7ρ.), Μερμίγκης 21, Παντελίδης 6(10ρ.).

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 8(12ρ.), Δαβιδέλης 3, Κουσιορής 3, Λουκόπουλος 22, Ναυπλιώτης 6, Νικάκης 2, Πολύδωρος 12(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι των νικητών στο ανοιχτό γήπεδο και η αντίσταση των Μαδριλένων για ένα ημίχρονο.