28/02/2024
Crushers 11 8 14 11 - 44 -
Los Abeles Fakers 11 12 21 16 - 60 -

Έπαιξαν όσο έπρεπε οι Los Abeles Fakers!

Την 17η νίκη τους στη σεζόν πανηγύρισαν οι Los Abeles Fakers (17-4) που επικράτησαν με 44-60 επί των Crushers για τη 21η αγωνιστική της Development 2 League. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Crushers από τη μεριά τους δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και έτσι δεν γλίτωσαν την 16η ήττα τους στο πρωτάθλημα (5-16).

Οι δύο ομάδες φάνηκαν να έχουν αρκετή όρεξη στα πρώτα λεπτά, όμως μετά κυριάρχησαν τα λάθη και η αστοχία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-7, ενώ ο Αποστόλου με τρίποντο έφερε κοντά την ομάδα του (6-7). Για αρκετή ώρα στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες δεν έβρισκαν στόχο, με τον Κώνστα να βάζει τέλος στην αδράνεια (9-7). Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στην ισοπαλία με 11-11.

Παρά το προβάδισμα των Crushers, οι Los Abeles Fakers βρήκαν ένα σερί με Μαυρακάκη, Τσαντζαλή και Μουρτζούνη και από το 15-12 πήγαν το σκορ στο 15-18. Αποστόλου και Ζουγανέλης κράτησαν κοντά την ομάδα τους, αλλά ο Τσαντζαλής εξακολουθούσε να είναι από τους πιο δραστήριους παίκτες στο παρκέ και ήταν αυτός που έστειλε την ομάδα του στο ημίχρονο με το προβάδισμα των 4 πόντων (19-23).

Οι Los Abeles Fakers πήραν φόρα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και με τον Λουκαΐτη να παίρνει πάνω του προσπάθειες έφτασαν στο 21-29. Όσο όμως και να προσπαθούσαν να απομακρυνθούν οι φιλοξενούμενοι, έβλεπαν πως οι Crushers μπορούσαν να βρουν τρόπο για να μην τους το επιτρέψουν. Αυτό άλλαξε στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, εκεί όπου οι γηπεδούχοι έμειναν καθηλωμένοι στους 33 πόντους και οι Los Abeles Fakers ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση. Ριζάδης, Τσαντζαλής και Μαυρακάκης έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 33-44.

Οι Crushers είχαν μπροστά τους 10 λεπτά για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να φανούν παραπάνω ανταγωνιστικοί. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να μειώσουν στους 8 πόντους (40-48), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και διατήρησαν την απόστασή τους πάνω από τους 10 πόντους. Οι Los Abeles Fakers διαχειρίστηκαν καλά τα τελευταία λεπτά και το τελικό σκορ έγραψε 44-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Τσαντζαλής με 20 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ. Από τους Crushers ξεχώρισε ο Χρήστος Ζουγανέλης με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 10(5ρ.), Ζαχαριάς, Ζουγανέλης 4(10ρ.), Καράμπελας, Κώνστας 5(11ρ.), Μπαλντατσίδης 17(4ρ.), Ρίζος 2(1ρ.), Σέρρας 6(2ρ.)

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Ευθυμίου 10(7ρ.), Λουκαΐτης 7(12ρ.), Μαυρακάκης 15(4ρ.), Μουρτζούνης 2(12ρ.), Ριζάδης 6(7ρ.), Τσαντζαλής 20(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό δεύτερο ημίχρονο των Los Abeles Fakers.