12/11/2023
Tripodiakos 9 11 10 8 - 38 -
New York Fix 20 16 13 17 - 66 -

Όσοι δεν πίστευαν, τώρα θα πιστέψουν!

Εμφάνιση-απάντηση σε όσα έχουν ακούσει μέχρι στιγμής πραγματοποίησαν οι New York Fix το βράδυ της Κυριακής 12 Νοεμβρίου. Με το πάθος και την ενέργεια να τους οδηγεί, οι Fix έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη με 38-66 επί του Tripodiakou και απέδειξαν πως δεν έχουν έρθει στην Master League μόνο για την εμπειρία. Αυτή ήταν η 3η νίκη των New York Fix, οι οποίοι έφτασαν στο 3-2, με τους γηπεδούχους από την άλλη να γνωρίζουν την 2η συνεχόμενη ήττα τους (4-2).

Ο Tripodiakos πήρε το προβάδισμα στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού (7-2), αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση, με τους Ζορμπά, Κουτούζο και Καλπακίδη να φέρνουν «τούμπα» το σκορ (7-8). Ο Καλδής έκανε το 9-8 και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έμειναν «άσφαιροι». Από την άλλη, οι Fix έμπαιναν πιο παθιασμένα στις φάσεις και με ένα σερί 0-12 ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 9-20.

Κούρος και Πλατανίτης κράτησαν σε καλά επίπεδα την επιθετική λειτουργία των New York Fix, οι οποίοι έφτασαν στο +17(15-32). Ο Tripodiakos εξακολουθούσε να δείχνει μία μέτρια εικόνα στο παρκέ, με τον Μαυράκη να είναι από τους λίγους που προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση. Η απόσταση όμως παρέμενε μεγάλη, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με το σκορ να δείχνει 20-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Κούρο και Πλατανίτη να βρίσκονται με… κλειστά μάτια και τους Fix να φτάνουν στο 23-42. Για τον Tripodiako στο δεκάλεπτο αυτό ξεχώρισε ο Καλδής, ο οποίος γενικά ήταν ο παίκτης που συνείσφερε τα περισσότερα στην προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχοι. Η διαφορά δεν μειώθηκε και οι Fix κρατούσαν στα χέρια τους το +19(30-49).

Τα χέρια και τα πόδια των φιλοξενούμενων είχαν «λυθεί» με την ασφάλεια που τους έδινε το μεγάλο προβάδισμά τους. Έτσι έδειχναν πιο άνετοι και έφτασαν σε καλάθια που ανέβασαν το σκορ στο 35-56. Οι παίκτες του Tripodiakou επηρεάστηκαν από την κακή εικόνα τους, αλλά και από την κούραση και γνώριζαν πως δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν τίποτα από το ματς. Κάπως έτσι πέρασαν τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά ώστε να φτάσουμε στο τελικό 38-66, με το οποίο πανηγύρισαν την 3η νίκη τους οι Fix.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καρακούσης με 9 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ. Από τον Tripodiako ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καλδής με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Tripodiakos είχε 10/30 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 9/18 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι New York Fix μέτρησαν συνολικά στο ματς 19/33 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 4/6 βολές, 40 ριμπάουντ και 20 ασίστ. Επίσης έκαναν 9 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Tripodiakos (Αλεξανδρής): Καλδής 10(5ρ.), Τσαγκάρης 2(3ρ.), Γαλανόπουλος 4(3ρ.), Νίκας 5(11ρ.), Μαυράκης 10(4ρ.), Αλεξανδρής, Δημητρακόπουλος 1(2ρ.), Θεοδωρικάκος 6(5ρ.)

New York Fix (Σεΐζης): Καλπακίδης 9(4ρ.), Κούρος 8(4ρ.), Χατζής 2(2ρ.), Ζορμπάς 7(1ρ.), Αγρέβης 8(6ρ.), Καρακούσης 9(10ρ.), Κοκολάκης 2(1ρ.), Κουτούζος 9(2ρ.), Παύλου, Πλατανίτης 12(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι New York Fix.