18/09/2024
Indians 21 12 23 18 - 74 -
Circle BC 11 11 14 14 - 50 -

Όσο έπρεπε για την πρώτη νίκη οι Indians!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του ΓΣΠ οι Indians υποδέχθηκαν την Circle για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με 74-50.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ άστοχες αλλά στην συνέχεια βρήκαν ρυθμό και πρόσφεραν ωραίες φάσεις μέσα από συνεργασίες. Για τους φιλοξενούμενους δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Δρες με 8 πόντους, για να απαντήσει στη συνέχεια ο Ελευθεριάδης με δύο σουτ τριών πόντων και να κάνει το 21-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μωβ ανέβασαν ρυθμό, βρήκαν ψυχολογία από το τρίποντο του Ματσούκα και μείωσαν τη διαφορά μετά καλάθια τους Λεμπέση και το Δρε. Οι 5 πόντοι του Βασσάλου ήταν αρκετοί για να δώσουν και πάλι διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους, με το σκορ στο 33-22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μηνά μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς. Ο Ελευθεριάδης έδωσε λύσεις από μακριά για να ακολουθήσει ο Παπαδημητρακόπουλος και με 6 πόντους να στείλει την διαφορά πάνω από τους 20. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους έχοντας μόνη επιθετική απειλή των Δρε με 11 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του η Circle έκανε την αντεπίθεση της να επιστρέψει στο παιχνίδι με τους Κοτσάμπαση και Δρε, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους Indians, οι οποίοι έφυγαν με την νίκη από το ΓΣΠ επικρατώντας με 74-50, ξεκινώντας με το δεξί την νέα σεζόν.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Γάκης με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δρες με 28 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Indians (Μηνάς): Πουλοκέφαλος 3, Κοσκινάς 5, Βασσαλος 16, Γραμματικός 8, Τσιωτας 2, Ελευθεριάδης 19, Βασιλάκος 4, Παπαδημητρακόπουλος 11, Γάκης 6,

Circle BC (Μιχάλης): Κοτσάμπασης 4, Δρες 28, Ζαφειρόπουλος, Ματσούκας 3, Χατζηγιαννίδης 3, Χατζηγιαννόπουλος, Λεμπέσης 10, Τουμπανάκης 3, Παπαχρήστου

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των δύο ομάδων!