05/06/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 20 11 10 27 - 68 -
La Bola De Papel 5 16 23 19 - 63 -

Όταν είναι λίγοι, παίζουν καλύτερα οι Elitήριοι!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα και είχαν απέναντι την La Bola De Papel, οι Elitήριοι πήραν τη νίκη με 68-63 για την τέταρτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Master League, προσπερνώντας έτσι τον αντίπαλο στην βαθμολογία.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Elitήριοι στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κεκεμπάνου, άλλους τόσους του Πρίφτη και 4 του Λαμπρόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 20-5. Ο Κουτρόπουλος από την περιφέρεια και ο Κιφοκέρης μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Καραθανάσης πήρε μπρος και με 11 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έριξε την διαφορά για την La Bola De Papel στους 3, 24-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με 4 πόντους του Πατωνίδη και 3 του Κωνσταντινάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 31-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρινάκη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 11 πόντους του Κουτρόπουλου και 10 του Κιφοκέρη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 41-44. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Elitήριους σε εκείνο το διάστημα, με τον Πατωνίδη να σκοράρει 4 πόντους και τον Πρίφτη 3. Σκορ τρίτης περιόδου 41-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι, αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 7 πόντους, κατάφεραν με 11 πόντους του Πρίφτη και 9 του Πατωνίδη να φτάσουν στη νίκη με 68-63. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καραθανάσης και Σαρρής με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 20/37 βολές, 21/51 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές, 10/48 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Elitήριων ο Πρίφτης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 6/13 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος της La Bola De Papel ο Κιφοκέρης με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαμπρόπουλος 10, Πρίφτης 22 (2), Κωνσταντινάκος 5, Πατωνίδης 17, Κεκεμπάνος 14

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Κιφοκέρης 16 (2), Κουτρόπουλος 17 (5), Καραϊσκάκης, Βιδάλης 8 (1), Μαρινάκης, Γκιουλμπαξιώτης, Σαρρής 4, Καραθανάσης 15 (3), Σωτηρόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Elitήριων στα τελευταία λεπτά!