21/01/2023
Ραμολιμέντα 13 15 23 25 - 76 -
Ναυάγια 20 16 5 13 - 54 -

Όταν «ξύπνησαν», καθάρισαν τα Ραμολιμέντα!

Την 10η νίκη τους στη σεζόν κατάφεραν να πάρουν τα Ραμολιμέντα που το βράδυ του Σαββάτου 21 Ιανουαρίου επικράτησαν 76-54 επί των Ναυαγίων. Τα Ραμολιμέντα «γύρισαν τον διακόπτη» στο δεύτερο ημίχρονο, βελτίωσαν το παιχνίδι τους, πέτυχαν αυτό που ήθελαν και έτσι πλέον μετρούν 10 νίκες και 2 ήττες. Από την άλλη τα Ναυάγια των πολλών απουσιών, δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν στο δεύτερο ημίχρονο την εικόνα που είχαν στο πρώτο και έτσι έπεσαν στο 4-8.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι με τον Εμμανουηλίδη κατάφεραν να προηγηθούν 4-0, ωστόσο ο Καραβασίλης με απανωτά δικά του τρίποντα γρήγορα έβαλε τα Ναυάγια μπροστά στο σκορ με 6-14. Ο παίκτη των φιλοξενούμενων «δεν έβλεπε κανέναν» στο πρώτο δεκάλεπτο και με δικές του προσπάθειες τα Ναυάγια βρέθηκαν στο +11 (8-19). Ο Παρλαβάντζας μείωσε στη συνέχεια σε 13-20 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -3 (17-20), όμως και πάλι τα Ναυάγια έβγαλαν αντίδραση και ξέφυγαν στο +11 (17-28). Ο Παρλαβάντζας έφερε κοντά ξανά τα Ραμολιμέντα κάνοντας το 24-28, αλλά η τρίποντη εκτέλεση του Καραβασίλη έδωσε «ανάσα» στους φιλοξενούμενους γράφοντας το 24-31. Θωμάς και Καριατλής με δικές τους προσπάθειες έκαναν το 24-36, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 28-36.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα είδαμε μία άλλη εικόνα στο παρκέ. Από τη μία τα Ραμολιμέντα έβγαζαν όρεξη και έβρισκαν ευκολότερα τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι και από την άλλη τα Ναυάγια δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν επιθετικά, ενώ σίγουρα επηρεάστηκαν από την έλλειψη επιλογών στον πάγκο τους. Ο Καραχρήστος βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πλέον έφτασαν να προηγούνται 39-36. Παρλαβάντζας, Τσούτης και Εμμανουηλίδης βρήκαν επίσης καλάθια και τα Ραμολιμέντα ξέφυγαν στο +10 (48-38). Στα ίδια επίπεδα έμεινε η διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, μιας και το σκορ έγραφε 51-41.

Στην προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, τα Ναυάγια υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν τα Ραμολιμέντα ώστε να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό. Έτσι με σερί πόντους του Εμμανουηλίδη στο ανοιχτό γήπεδο προηγήθηκαν 62-42. Οι γηπεδούχοι στόχευσαν αρκετά στον Καραχρήστο, ο οποίος είτε κοντά στη ρακέτα, είτε από μέση απόσταση, είτε από το τρίποντο έδειχνε ασταμάτητος. Κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε στο 73-45, με τα Ναυάγια πλέον να έχουν «καταθέσει τα όπλα» και το τελικό 76-54 να χαρίζει τη νίκη στα Ραμολιμέντα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραχρήστος ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και μάζεψε 2 ριμπάουντ.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 22/54 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 5/6 βολές και πήραν 43 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 20 ασίστ, 13 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη τα Ναυάγια μέτρησαν 12/41 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 6/13 βολές, 33 ριμπάουν, αλλά και 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 13 λάθη συνολικά.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Εμμανουηλίδης 16(4ρ.), Καραδήμας 9(7ρ.), Καραχρήστος 21(2ρ.), Μάρκου 2(8ρ.), Μπονώρης, Παρλαβάντζας 14(4ρ.), Ράλλης 2(7ρ.), Τσαφαντάκης, Τσούτης 10(6ρ.), Χασιώτης 2(2ρ.)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Karadere 13(9ρ.), Θωμάς 6(7ρ.), Καραβασίλης 26(11ρ.), Καριατλής 9(6ρ.), Μελισσάρης, Χωριανόπουλος

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλανα τα Ραμολιμέντα στο δεύτερο ημίχρονο.