23/01/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 18 8 2 9 - 37 -
Aguanile 8 17 16 19 - 60 -

Όταν ξύπνησε έκανε πάρτι η Aguanile!

Την έκτη της νίκη σε 11 παιχνίδια, πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena η Aguanile , καθώς μετά το πρώτο δεκάλεπτο, πήρε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, έλεγξε την εναέρια κυκλοφορία κι έφτασε σε μια πολύ εύκολη νίκη με 37 – 60, απέναντι στους Elitήριους που συνεχίζουν να βυθίζονται στην βαθμολογία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός μεταξύ των δύο ομάδων, που πήγαιναν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις και τους Elitήριους όντας εξαιρετικούς να προηγούνται με 18 – 8. Ζελμάνοβιτς με 8 και Καρδάσης με 6 πόντους αντίστοιχα, ήταν τα ταχύτατα γκαρντ που οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους, ενώ για την Agua που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, ξεχώρισε ο Αξαμπανόπουλος με 4 πόντους.

Άλλαξαν οι ρόλοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Aguanile να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της και με τον Συκαρά σε τρομερή κατάσταση με 11 πόντους και τον Καλαφάτη να προσθέτει 4, μείωσε στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Νίκωνα που κόλλησε στην επίθεση, έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια με Λαμπρόπουλο – Ζελμάνοβιτς και με το καλάθι του Ποστόλλι, κράτησε το υπερ της 26-25.

Με τριάδα ψηλών,κυριαρχία στα ριμπάουντ και άμυνα ζώνης, η Aguanile έκανε πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε επιμέρους 2 – 16 και ξέφυγε με 13 πόντους. Ο Αξαμπανόπουλος ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 6 πόντους, με τον Γιαγληκάκη να βάζει 5 και τους Ρουκουνάκη,Παπαναγιώτου και Καλαφάτη να προσθέτουν από ένα καλάθι. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Elitήριοι έβλεπαν την αντίπαλη ρακέτα σαν ναρκοπέδιο, επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα, με τον Ποστόλλι μόνο να βάζει το μοναδικό καλάθι της ομάδας τους.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και στην τέταρτη περίοδο, και με 5 πόντους του Συκαρά, 4 του Αξαμπανόπουλου και γκολ φάουλ του Παπαναγιώτου, έδωσαν τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη(30-53)! Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν κυρίως με τον Λαμπρόπουλο που πέτυχε 6 πόντους και τρίποντο του Κωνσταντινάκου, για να έρθουν ξανά ο Συκαράς με 7 πόντους, με Αξαμπαμπανόπουλο – Σιμιτσόπουλο να προσθέτουν από ένα καλάθι, να διαμορφώσουν το τελικό 37 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σταύρος Συκαράς με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ποστόλλι με 6 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Elitήριοι είχαν 8 / 35 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Η Aguanile είχε 23 / 54 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Εlitήριοι (Κωνσταντινάκος): Αγιούμπ, Ζελμάνοβιτς 11, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος 5(8ρ.), Λαμπρόπουλος 9, Μπέσιος, Μπαμπλέκος, Ποστόλλι 6(12ρ.).

Aguanile (Γκέγκιος): Αξαμπανόπουλος 15(8ρ.), Γιαγληκάκης 5, Γκέγκιος, Καλαφάτης 10, Παπαναγιώτου 5(12ρ.), Ρουκουνάκης 4(9ρ.), Σιμιτσόπουλος 2, Συκαράς 19.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των γκαρντ τον Elitήριων στο πρώτο δεκάλεπτο και η απόλυτη κυριαρχία της Aguanile από κει και πέρα.