17/12/2022
RBD Bear 365 15 16 4 17 - 52 -
RBD Ball Boys 12 9 10 8 - 39 -

Όταν «ξύπνησε» καθάρισε η Bear 365!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος η Bear 365 που το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου επικράτησε των Ball Boys με 52-39. Έτσι έφτασαν στην 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ έχουν 2 ήττες και από την άλλη οι Ball Boys σε ακόμα μία αγωνιστική δεν γεύτηκαν την χαρά της νίκης και παραμένουν στο 0-9.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι με τον Λάζαρη να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις του. Ο Λόης από την άλλη αποτελούσε σταθερή λύση για τους Ball Boys και με δικά του καλάθια κράτησε την διαφορά χαμηλά. Έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε την Bear 365 να εκμεταλλεύεται τις πολλές επιλογές από τον πάγκο της και τις ανάσες που έδιναν οι αλλαγές και να χτίζει μία διαφορά δέκα πόντων. Με συγκεντρωμένο μπάσκετ και τον Λάζαρη να παραμένει δραστήριος οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά στο σκορ, με τον Τσάγκα από την άλλη να δίνει την μάχη του για να κρατήσει χαμηλά την διαφορά και να δώσει ελπίδες στην ομάδα του. Τελικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο πίνακας του σκορ έγραφε 31-21 υπέρ της Bear 365.

Οι Ball Boys έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Τσάγκας δεν τα παράτησε και με σερί δικούς του πόντους, οι Ball Boys πλησίασαν στο 33-30. Από την μεριά της η Bear 365 δυσκολευόταν αρκετά να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι και στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε μόνο 4 πόντους! Ωστόσο δεν έχασε το προβάδισμα καθώς το 35-31 ήταν το σκορ μετά το τέλος της τρίτης περιόδου.

Μετά την εικόνα που είχε στο τρίτο δεκάλεπτο, η Bear 365 αποφάσισε να σοβαρευτεί στην τελευταία περίοδο ώστε να μην μπει σε μπελάδες. Έτσι ο Λάζαρης ανέλαβε πάλι δράση και με συμπαραστάτες τους Σολδάτο και Ροντογιάννη ανέβασαν την διαφορά στο +14 (48-34). Έτσι όσο ο χρόνος περνούσε, η νίκη όλο και πλησίαζε στους γηπεδούχους που τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 52-39.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Λάζαρης που μέτρησε 14 πόντους, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Bear 365 είχαν 17/42 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 9/18 βολές, 34 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 11 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη οι Ball Boys είχαν 10/35 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 7/18 βολές, ενώ μάζεψαν και 43 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 18 λάθη.

Bear 365 (Μαυρομμάτης): Καλανδράνης 2(2ρ.), Κοντογεώργης, Κουμάσης 4(2ρ.), Κουτζαμάνης, Α. Κοψιδάς 3, Τ. Κοψιδάς 2(3ρ.), Λάζαρης 14(7ρ.), Μαυρομμάτης, Ροντογιάννης 15(4ρ.), Σολδάτος 6, Τούντας, Τσιριμπάσης 6(11ρ.)

Ball Boys (Τσάγκας): Καραδούκας, Λέγγας 1(2ρ.), Λόης 12(5ρ.), Μιχαλόπουλος 2(4ρ.), Πέτρου 4(5ρ.), Τσάγκας 17(9ρ.), Τσιούνης 3(17ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της Bear 365 στην τέταρτη περίοδο ώστε να «καθαρίσει» τη νίκη.