31/01/2020
Terroristas 11 10 12 15 - 48 -
Bad Boys 15 10 10 17 - 52 -

Όταν μαζεύονται, ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ οι Bad Boys!

Το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της D2-League πήραν χθες το βράδυ στο Μενίδι οι Bad Boys, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των Terroristas με 48-52!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Bad Boys, καθώς με 8 πόντους του Παρτσινέβελου, 4 του Ψαρούλη και 3 του Σαπέρα, προηγούνταν με 6-15, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 4, 11-15, οι γηπεδούχοι, με τους Κουτούβαλη και Καρδάση να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Terroristas κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 17-15, μετά από δίποντα των Λίτινα και Μπουγά. Ωστόσο, στην συνέχεια του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με τριποντάκι του Μαρίνου, αλλά και βοήθειες των Σκόνδρα, Ψαρούλη και Γιάννη Ευστράτογλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 21-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι λευκοί διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 33-35, χάρη σε 4 ακόμη πόντους του Παρτσινέβελου και 4 του Δούρβαρη. Τους “Τρομοκράτες” διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Λίτινας και Αλεξιάδης με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Κακά Αγόρια” διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα και με δύο τεράστια τρίποντα του Μαρίνου (8π), αλλά και έμμεσο τρίποντο του Ψαρούλη, έφτασαν στην τρίτη τους νίκη με 48-52. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Λίτινας για τους Terroristas, ωστόσο οι 8 πόντοι που έβαλε δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 16/47 δίποντα και 1/25 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 18/43 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Καρδάσης με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Bad Boys ο Παρτσινέβελος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 6/12 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 2, Κουτούβαλης 6, Τσιαούσης 5, Λίτινας 16 (1), Αλεξιάδης 2, Μπουγάς 6, Κονοφάος 2, Καρδάσης 9

Bad Boys (Ευστράτογλου Γ.): Δούρβαρης 4, Βελλίας, Παρτσινέβελος 15, Ψαρούλης 9, Ευστράτογλου Γ. 6, Σαπέρας 3, Σκόνδρας 2, Σαντοριναίος 2, Ευστράτογλου Β., Μαρίνος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της συνάντησης!