23/11/2021
Hood BC 16 18 18 6 7 65 -
Paliagoura 19 11 14 14 14 72 -

Όταν ο Αβανίδης έχει κέφια!

Αν και για 35 λεπτά κυνηγούσαν την Hood και έχαναν με 57-46 5:00 για το τέλος, τα Paliagoura με ηγέτη τον Αβανίδη με 37 πόντους, πήρα τη μεγάλη νίκη στην παράταση με 65-72 για την δέκατη αγωνιστική της Elite League!

Υψηλό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-19 για τα Paliagoura, χάρη σε 10 πόντους του Αβανίδη, 4 του Κασκάνη και τρίποντο του Μούσουρα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Λαύκας και Σολδάτος με 6 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο η Hood έσφιξε την άμυνά της, βρέθηκε μέχρι και στο +7, 28-21, και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 34-30, μετά από 7 πόντους του Σαρρή και 5 του Χαριτόπουλου. Ο Κασκάνης με 5 πόντους και ο Μούσουρας με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Πατσάκα βρέθηκε στο +10, 48-38, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 52-44, με τον Λαύκα να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα με 8 πόντους και τον Σαρρή να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια. Για τα Paliagoura στο τρίτο δεκάλεπτο το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Κασκάνης και Αβανίδης με 6 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 52-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με καλάθια των Λαύκα και Ποστόλλη βρίσκονταν στο +11, 57-46,5:00 για το φινάλε, δείχνοντας να αγκαλιάζουν τη νίκη. Ωστόσο, ο Αβανίδης δεν είχε την τελευταία του λέξη και με 12 δικούς του πόντους, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 58-58, δίνοντας άλλη μια ευκαιρία στα Paliagoura!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι πράσινοι είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρος του και με 7 ακόμη πόντους του ασταμάτητου Αβανίδη και 5 του Κασκάνη, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 65-72. Δεν μπόρεσε η Hood να φύγει νικήτρια από τον Κολωνό, παρά την ευστοχία του Στεφόπουλου από την γραμμή της φιλανθρωπίας και το καλάθι του Λαύκα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 18/43 δίποντα και 5/34 τρίποντα. Πήραν 62 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/16 βολές, 15/41 δίποντα και 12/35 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Hood ο Στεφόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 2/5 δίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 37 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 6/15 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 7 (2), Γιάτσε, Πρωτόγερος 2, Σαρρής 15 (3), Λαύκας 21, Στεφόπουλος 8, Ποστόλλης 4, Χαριτόπουλος 7

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας, Αβανίδης 37 (7), Κασκάνης 20 (4), Κοντορουχάς, Κωστάκης, Μούσουρας 7 (1), Τομαράς 8

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας του Αβανίδη στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα!