03/03/2022
Milwaukee Sucks 20 14 17 19 - 70 -
Deportivo Faliro 11 26 19 19 - 75 -

Όταν ο Κριεκούκης έχει ορέξεις!

Μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Deportivo HNC Coin λύγισε στο φινάλε τους Milwaukee Sucks με 70-75 για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, κάνοντας έτσι το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Milwaukee Sucks στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Μιχάκη, 6 του Σαμιωτάκη και 5 του Οικονόμου, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 20-8. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 20-11, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κριεκούκης με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Γαρμπής.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Κριεκούκης έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ και με 18 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Γαρμπή, έστειλαν την Deportivo HNC Coin στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 34-37. Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Γάτσιο (4π), Σαμιωτάκη και Γκολφινόπουλο να τραβούν το κουπί στην επίθεση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με νέους 8 πόντους του Κριεκούκη, 6 του Γαρμπή και τρίποντο του Μαρινάκη, βρέθηκαν στο +8, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 51-56. Την ομάδα του Κυριτσόπουλου κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Φωτόπουλος, ενώ από 4 είχαν οι Μαυροειδής και Οικονόμου. Σκορ τρίτης περιόδου 51-56!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης παρακολουθήσαμε στο Athens Sports Hall στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να είναι καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Κριεκούκη (9π), Γαρμπή (5π) και Μαρινάκη (3π), έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 70-75! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Milwaukee Sucks να φύγουν νικητές από τον Κολωνό, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μιχάκη (9π), Φωτόπουλου (4π) και Μαυροειδή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 16/37 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/23 βολές, 13/33 δίποντα και 12/31 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος της Deportivo HNC Coin ο Κριεκούκης με 41 πόντους (double-double), έχοντας 10/14 βολές, 2/4 δίποντα και 9/19 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Φωτόπουλος 16 (3), Σαμιωτάκης 10 (1), Μαυροειδής 9 (1), Οικονόμου 9 (1), Μιχάκης 16 (4), Γάτσιος 7, Γκολφινόπουλος 3 (1)

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Γαρμπής 19 (1), Κόφφας, Παύλου, Κακαλέτρης 5, Κριεκούκης 41 (9), Μπουρβάνης 1, Αναγνώστης 3, Μαρινάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το ποιοτικό παιχνίδι που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!