02/03/2020
Old Stars 10 11 12 14 - 47 -
Aladalon 8 16 25 24 - 73 -

Όταν πήραν μπρος… ξέφυγαν οι Aladalon!

Αν και για ένα ημίχρονο θα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Old Stars, οι Aladalon πήραν τη νίκη με 47-73 και μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της D2-League, παραμένοντας έτσι εντός στόχων!

Οι Old Stars κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, όταν με τρίποντο του Δουκάκη, 3 πόντους του Καπράλου κι βοήθειες των Γεωργούση – Τζιόπα, προηγήθηκαν με 8-0! Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Μελανοφρύδη, Σουβλέρη, Μαχαίρα και Χρήστο Μιχαηλίδη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, μείωσαν στο καλάθι, 10-8!

Με τον Πέτρου να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει 6 πόντους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 9, 17-8, 5:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Aladalon πάτησαν γκάζι στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με τους Χρήστο Μιχαηλίδη (6π), Σουβλέρη (5π) και Μελανοφρύδη (5π) να πετούν φωτιές, προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 21-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κόκκινοι ήταν καταιγιστικοί και με 25-12 επιμέρους σκορ, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 33-49, έπειτα από 8 πόντους του Χρήστου Μιχαηλίδη, 5 του Σουβλέρη, 4 του Παυλίδη, 3 του Αθανασάκου και τριποντάκι του Αλέξανδρου Μιχαηλίδη. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Αστέρες, παρά τους 6 πόντους του Γεωργούση και τους 4 του Τζώρτζου. Σκορ τρίτης περιόδου 33-49!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, οι Aladalon έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 47-73 , χάρη στους 7 πόντους του Μελανοφρύδη, τα δύο τρίποντα του Αλέξανδρου Μιχαηλίδη και τους 4 πόντους του ΧρήστουΜιχαηλίδη. Για τους Old Stars στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γεωργούσης (6π), Καπράλος (3π) και Τζώρτζος (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 7/11 βολές, 17/38 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 22/40 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Old Stars ο Γεωργούσης με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη. Mvp των Aladalon ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/11 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 5 λάθη.

Old Stars (Γεωργούσης): Δουκάκης 5 (1), Γεωργούσης 15, Καπράλος 7 (1), Τζιόπας 4, Τζώρτζος 9, Πέτρου 6

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης Α. 9 (3), Μιχαηλίδης Χ. 20 (2), Αθανασάκος 5, Σουβλέρης 17 (3), Μελανοφρύδης 13, Βαγγέλης, Μαχαίρας 2, Παυλίδης 7, Κτενίδης

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Old Stars στο πρώτο μέρος, αλλά και το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των Aladalon!