26/09/2023
Gladiators 7 10 23 10 - 50 -
Alpinists BC 17 4 8 7 - 36 -

Όταν πήρε μπροστά ο Τσακίρης τελείωσαν όλα!

Το βράδυ της Τρίτης για την δεύτερη αγωνιστική του 15ου ομίλου του Basketaki Cup, οι Αλπινιστές προέβαλαν αντίστασή μόνο για ένα ημίχρονο, με τον Βασίλη Τσακίρη να παίρνει μπροστά στο δεύτερο μισό και τους Gladiators να κερδίζουν τελικά άνετα με 50 – 36, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Αλπινιστές ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλαν μεγάλη διάθεση σε άμυνα και επίθεση και σκοράροντας κατά ριππάς από την περιφέρεια με μπόμπερ τον Μουτεβελή με τρία τρίποντα και Παπαντωνίου - Ποντίκα να προσφέρουν από ένα, έχτισαν διψήφια διαφορά. Στην φτωχή συγκομιδή των νευρικών Gladiators που είχαν άποντο τον Τσακίρη, ξεχώρισε ο Πρίτσος με ένα τρίποντο με τον Μισιχρόνη να προσφέρει ένα καλάθι.

Οι Αλπινιστές έβγαλαν τις παθογένειες του πρώτου παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς με τον Λιοφάγο, με αποτέλεσμα οι Μονομάχοι που ήταν καλύτεροι μεν αλλά επίσης άστοχοι δε, να πλησιάσουν σε 17 – 21 με πρώτο σκόρερ τον Τσακίρη με 4 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο, είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Βασίλη Τσακίρη. Ο πολύπειρος γκαρντ των Gladiators έβαλε μπροστά τις μηχανές, πέτυχε 11 πόντους και με βοήθειες από τον Βαταλίδη που σκόραρε δις από τα 6.75, έστειλαν την διαφορά στο + 11 για τους γηπεδούχους. Οι Αλπινιστές που αντιμετώπιζαν και πάλι τεράστια προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι, είχαν τον Μουτεβελή να σκοράρει ένα τρίποντο και οι υπόλοιποι 5 πόντοι ήρθαν από ελεύθερες βολές.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Αλπινιστές προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι κυρίως διά χειρός Γούλα που σκόραρε 6 πόντους, όμως οι Μονομάχοι με τον Τσακίρη να ευστοχεί ακόμα μία φορά από τα 6,75 και τον Ψαράκη να βάζει δύο καλάθια από το ζωγραφιστό, δεν δυσκολεύτηκαν να ολοκληρώσουν το ματς με νίκη 50 – 36.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μουτεβελής με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Gladiators είχαν 10 / 31 διποντα , 5 / 29 τρίποντα, 15 / 20 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασιστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Αλπινιστές είχαν 5 / 31 διποντα, 6 / 22 τρίποντα, 8 / 24 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν  9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Gladiators (Μισιχρόνης):Βαταλίδης 6,Γκαλάς 3(8ρ.),Κόκκινος 2,Λαδάς, Μισιχρόνης 6(7ρ.),Ντάγκας 2, Πρίτσος 5, Ρούσσος 5, Τσακίρης 18(7ρ.), Ψαρράκης 3.

Αλπινιστές(Μαρούδης):Γούλας 6(12ρ.), Καρακώστας 2, Κυριακίδης, Λιοφάγος 2, Μουτεβελής 14,Παπαντωνίου 4(7ρ.), Ποντίκας 3, Συκάρης 5(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο και η ηγετική εμφάνιση του Τσακίρη στο δεύτερο ημίχρονο.