26/09/2023
Hood BC 10 10 26 24 - 70 -
Reptors 4 20 15 13 - 52 -

Όταν βελτιώθηκε «καθάρισε» η Hood!

Την δεύτερη νίκη της και την πρόκριση στην επόμενη φάση κατάφερε να πάρει η Hood το βράδυ της Τρίτης 26 Σεπτεμβρίου. Η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε» τους Reptors με 70-52. Έτσι με το «2Χ2» η Hood συνεχίζει στην επόμενη φάση του κυπέλλου, σε αντίθεση με τους Reptors οι οποίοι γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν και πολύ καλά στο παιχνίδι. Η αστοχία κυριαρχούσε και στις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει στα χαμηλά. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 8-2 και από εκεί και πέρα μπήκαν άλλοι 4 πόντοι! Ο Πετράκος με βολές έγραψε το 10-2, ενώ ο Αρμενιακός διαμόρφωσε το 10-4 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου η Hood ξέφυγε για λίγο, με τον Πετράκο να κάνει αρκετή δουλειά στην επίθεση (16-8). Οι Reptors είδαν τους Κορρέ και Αρμενιακό να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους και έφτασαν στο προσπέρασμα με ένα σερί 2-11 (18-19). Μάλιστα Κορρές και Σακκάς πήγαν την διαφορά στο +4 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να γράφει 20-24.

Στην πλευρά της Hood κατάλαβαν πως θα έπρεπε να αλλάξουν κάποια στοιχεία από όσα είχαν δείξει μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Αυτό έκαναν και τελικά ήρθε η αντίδραση. Οι επιλογές στην επίθεση έγιναν πιο σωστές και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 35-28. Ο Χανιώτης ήταν αποτελεσματικός σε πολλές προσπάθειες που πήρε, ενώ και ο Περιβολάρης έδινε πολύτιμες λύσεις, με αποτέλεσμα το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να βρει την Hood μπροστά με 46-39.

Η ψυχολογία πλέον είχε πάει στο μέρος της Hood και αν δώσεις ψυχολογία στους παίκτες του Πατσάκα ξέρουμε πως μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα στο παρκέ. Αυτό φάνηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι έβγαλαν «φτερά» στα πόδια. Ο Περιβολάρης έβαζε καλάθι με κάθε τρόπο, ο Πετράκος συνέχισε επίσης να είναι από τους μεγαλύτερους μπελάδες της αντίπαλης άμυνας και κάπως έτσι δεν άργησε να έρθει το +20 (66-46). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και στο φινάλε το σκορ έγραψε 70-52, με την Hood να πανηγυρίζει τη νίκη της.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ Περιβολάρης με 17 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ. Από τους Reptors ξεχώρισε ο Ευάγγελος Κορρές με 15 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ.

Η Hood είχε 26/54 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 6/18 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 15 λάθη και 7 μπλοκ. Οι Reptors μέτρησαν 20/46 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 0/2 βολές, 33 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 11 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Hood (Πατσάκας): Θεοδώρου, Κούζας, Λαύκας 4(12ρ.), Περιβολάρης 17(3ρ.), Πετράκος 19(4ρ.), Πρωτόγερος 4(2ρ.), Σαρρής 3(4ρ.), Στεφόπουλος 4(7ρ.), Τσιλιγκίρης 6(1ρ.), Χανιώτης 13(9ρ.)

Reptors (Πατσουράκης): Αρμενιακός 7(1ρ.), Καίσαρης, Ε. Κορρές 15(7ρ.), Π. Κορρές 8(3ρ.), Πατσουράκης 4(5ρ.), Σακελλαρόπουλος 5(5ρ.), Σακκάς 13(4ρ.), Σολωμός

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο της Hood.