04/03/2024
New World Fix 24 24 14 22 - 84 -
Milwaukee Sucks 4 18 28 10 - 60 -

Όταν... σοβαρεύτηκαν, κέρδισαν οι Fix!

Ένα δεκάλεπτο... φωτιά των Milwaukee Sucks πήγε να φέρει τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, αλλά η ποιότητα και η εκτελεστική δεινότητα του Αντώνη Ζωιτού ξεκαθάρισε τα πράγματα, με τη νίκη να έρχεται με σκορ 84-60 για τους New World Fix!

Η ταυτόχρονη παρουσία των Λογγίτση και Παναγιωτάκη στο παρκέ, έδινε την ελευθερία στον πρώτο να είναι επιθετικός και να αφήσει στην άκρη τα δημιουργικά του καθήκοντα. Ο Σταματόπουλος με τον Ζωιτό έκαναν θραύση κοντά στο καλάθι και το 24-4 πρώτου δεκαλέπτου ήταν φυσική εξέλιξη, με τον Κάζα τον Γιώργο από πλευράς της παρέας του Κυριτσόπουλου να μειώνει στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά να χρειάζεται άμεσα βοήθεια επιθετικά από τους υπόλοιπους. Τα τρία ελεύθερα τρίποντα από τον Σπανόπουλο, Κάζα και τον Χαντζή ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε από τους Sucks στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και "εκτόξευσαν" τη διαφορά για το 48-22 πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Κυριτσόπουλου να "ετοιμάζει" κάτι... σπέσιαλ για το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους!

Πράματα και θαύματα από τους Sucks! Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν το 2-18 σερί με το οποίο ξεκίνησε το δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση! Προσπάθεια να το... παγώσουν έκαναν οι Fix, καθώς το μομεντουμ της αναμέτρησης έδειξε να χάνεται, με τους Ζωιτό και Κιτσαντά να βγαίνουν μπροστά και με 2 προσωπικά καλάθια να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 62-50 μπροστά. "Χιτσκοκικό" φινάλε τελικά δεν μας περίμενε, καθώς ο Ζωιτός όσο βρέθηκε ελεύθερος, τόσο... μάτωνε τα διχτάκια, οι υπόλοιποι ακολούθησαν, με τη νίκη να έρχεται για τους New World Fix, με τελικό σκορ 84-60! Οι Milwaukee Sucks έχουν να κρατήσουν το... τρομακτικό τους τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έδειξε τί θα μπορούσαν να κάνουν όλη τη χρονιά για να σώσουν την κατηγορία..

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Ζωιτός με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Κάζας με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Παναγιωτάκης 10, Λογγίτσης 19, Ζωιτός 31, Βαμβακούσης 13, Σταματόπουλος 9, Κιτσαντάς 2.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Κάζας Γ. 25, Κυριακόπουλος, Φωτόπουλος 2, Γανέλης 2, Κάζας Κ. 1, Οικονόμου 10, Σπανόπουλος 3, Γάτσιος 9, Χαντζής 8.

Τί μας άρεσε: Το απίστευτο σερί των Sucks στο τρίτο δεκάλεπτο!