15/11/2023
L' Ovelha Negra 10 12 17 16 - 57 -
Tinder Bologna 15 12 12 23 - 62 -

Ου ξεγράψεις την Tinder Bologna!

H Tinder Bologna, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, έκανε το σοκ της αγωνιστικής, νικώντας την αήττητη L’Ovelha Negra με 55-62 και βάζοντας φωτιά στον πρώτο όμιλο της Evolution!

Η Tinder ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με τρεις πόντους του Καραμαλίγκα και του Πέτσα, προηγήθηκε με 8 πόντους, 2-10, στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης. Η L'Ovelha έβγαλε αντίδραση με τον Πάσχο και τον Ταχιρα (4π έκαστος), αλλά ο Αναστασόπουλος με τέσσερις και οι Πέτσας, Ανδρικόπουλος με δύο πόντους ακόμα έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων, 10-15, στην Tinder στο τέλος του δεκαλέπτου.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ταχίρα (6π) να δίνει λύσεις κάτω από το καλάθι για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη ο Αραμπατζόγλου με τέσσερις οδήγησε την κούρσα για την Tinder. Το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 12-12 και έτσι, ο φωτεινός πίνακας στο κλειστό της Ζωφριάς έγραψε 22-27, στο τέλος του πρώτου μέρους.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές. Ο Ταχιρα (9π) συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ωστόσο βρήκαν επιθετικές λύσεις δια χειρός Καραμαλίγκα, ο οποίος πέτυχε επτά πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου, 39-39.

Άποντη παρέμεινε για 2 λεπτά η Tinder, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, και με ένα τριποντάκι του Χατζόπουλου και δύο πόντους του Σηφακάκη, έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 σερί στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Ο Μυκονιάτης με πέντε και ο Σηφακάκης με τέσσερις πόντους έδωσαν μαξιλαράκι ασφαλείας επτά πόντων, 53-46, στην ομάδα τους, πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά η Tinder έβγαλε αντίδραση με δύο γκολ φάουλ του Αναστασοπούλου και έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία, 53-53! Εν τέλει, η Tinder Bologna, με μεγάλα σουτ του Κοντομίχου, του Αναστασόπουλου και του Καραμαλίγκα πήρε ένα μεγάλο ροζ φύλλο επικρατώντας με 57-62 της L’Ovelha Negra, σπάζοντας της ταυτόχρονα κι το αήττητο σερί.

Bettson MVP για τη Tinder Bologna αναδείχτηκε ο Ηλίας Ιάσων Αναστασόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπαουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάουλο Ταχιρα με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

L'Ovelha Negra (Λυμέρης): Χατζόπουλος 6, Καλούδης 3, Μυκονιάτης 9, Σηφακάκης 6, Κελφτογιαννης 2, Σπάθης 2, Ταχίρα 21, Λυμέρης 4, Πάσχος 4.

Tinder Bologna (Παπαπαύλου): Γκεζερλής 1, Καραμαλίγκας 23, Αραμπατζόγλου 4,  Ανδρικόπουλος 2, Αναστασόπουλος 14, Κοντομίχος 8, Μπούρας 2, Πέτσας 5, Χασκής 3.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρόσωπο που παρουσίασε η Tinder Bologna!