23/02/2024
Λύκοι 8 11 18 16 - 53 -
Αναλώσιμοι 11 9 19 7 - 46 -

«Ούρλιαξαν» οι Λύκοι, σιώπησαν οι Αναλώσιμοι!

Μία νίκη που ήρθε με κόπο πανηγύρισαν οι Λύκοι κόντρα στους Αναλώσιμους, καθώς επικράτησαν με 53-46 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Evolution League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, αλλά στις τελευταίες φάσεις οι γηπεδούχοι έδειξαν πως είχαν λύσεις και τελικά έφτασαν στη 10η νίκη τους (10-9). Από την άλλη, οι Αναλώσιμοι μπορεί να πάλεψαν μέχρι το φινάλε, όμως έφυγαν με «άδεια χέρια» και με το ρεκόρ τους στο 6-13, η παραμονή στην Evolution… κάνει φτερά.

Όσον αφορά το παιχνίδι, Ιατρού από τη μία και Μπέλλος από την άλλη έκαναν ένα δυνατό ξεκίνημα με αλληλοαπαντήσεις για το 6-4. Ο Χρηστακάκος συνδέθηκε επίσης με το αντίπαλο καλάθι, ενώ ήταν και ο πρώτο παίκτης που έδωσε πόντους πίσω από τα 6,75, ανεβάζοντας το σκορ στο 8-11. Με αυτό το σκορ έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με ένα σερί 8-0 των Λύκων (16-11), καθώς οι φιλοξενούμενοι για κάτι παραπάνω από 4 λεπτά δεν μπορούσαν να βρουν το «δρόμο» προς το αντίπαλο καλάθι. Ωστόσο, όσο περνούσε ο χρόνος οι Αναλώσιμοι άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους και με τους Κοταράκο-Ντούγια να αναλαμβάνουν δράση, εκμεταλλεύτηκαν το δικό τους σερί για να φτάσουν στο 16-18. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους προβάδισμα, καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 19-20.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ενώ υπήρξαν και αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Αναλώσιμοι στα μέσα του δεκαλέπτου ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση και ο Χρηστακάκος με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 30-37. Όταν η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει βγήκε μπροστά ο Σάββας, ο οποίος έχοντας συμπαραστάτη τον Κούβελα, έφερε την ομάδα του στο 37-39 και έτσι τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Αναλώσιμοι κρατούσαν μία διαφορά 3-4 πόντων με τα καλάθια των Χρηστακάκου και Λιάσκα, αλλά η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει, μιας και ο Καρακώστας έγραψε το 46-46. Καθώς είχαμε μπει πλέον στα τελευταία λεπτά του ματς, η νίκη φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Στο σημείο εκείνο οι Λύκοι έδειξαν πως είχαν το καθαρό μυαλό και την εκτελεστική ικανότητα να βρουν πόντους, με τους Κουρούβανη και Κούβελα να πηγαίνουν το σκορ στο 51-46. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβαλαν κανένα από τα σουτ που πήραν στη συνέχεια και οι βολές του Σάββα διαμόρφωσαν το 53-46 που ήταν το τελικό σκορ που χάρισε τη νίκη στους Λύκους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Κουρούβανης με 19 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ. Από τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κοταράκος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Λύκοι (Σάββας): Ιατρού 14(8ρ.), Καρακώστας 2(13ρ.), Καχριμάνης, Κουρούβανης 19(3ρ.), Κούβελας 6(4ρ.), Σάββας 12(3ρ.), Στριμπούλης, Χαροκόπος

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Καστανιάς, Κοταράκος 8(8ρ.), Λιάσκας 8(1ρ.), Μπέλλος 4(6ρ.), Νικολόπουλος, Ντούγιας 6(2ρ.), Τόγιας 2(2ρ.), Χρηστακάκος 18(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που πάλεψαν και οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος.