18/11/2023
Roscovites 18 7 16 17 - 58 -
N.A. 99ers 19 6 28 13 - 66 -

Ούτε στην κακή τους μέρα χάνουν οι 99ers!

Τα τρένο δεν σταμάτησε ούτε στην Ζωφριά για τους 99ers, καθώς επικράτησαν με 58-66 απέναντι στους, κατά τ' άλλα, μαχητικούς  Roscovites, ανεβαίνοντας έτσι στο 9-0.

Το παιχνίδι φάνηκε από το ξεκίνημα ότι θα ήταν δύσκολο για τους 99ers, καθώς το ρεκόρ των γηπεδούχων δεν τους αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση. Καλή αρχή για Κανετάκη (10π) και Βήχο (6π) για τους Roscovites, που βοήθησαν κυρίως επιθετικά την ομάδα τους. Για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους πέτυχε ο Μερμίγκης, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και πέτυχαν συνολικά μόνο 12 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με μικρό προβάδισμα για τους γηπεδούχους στο 25-24.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ανεβάσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού τους, βρίσκοντας κυρίως καλάθια σε πρωτεύοντα αιφνιδιασμό. Εξαιρετικός Κοκκίνης και Μερμίγκης έδειξαν τον δρόμο της νίκης στην ομάδα τους, ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 στο τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ να βρίσκεται στο 41-52.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Roscovites έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν κάτι στο παιχνίδι με την εξαιρετική εμφάνιση του Κανετάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την εμπειρία τους και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος παίρνοντας μεγάλη νίκη με 58-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μερμίγκης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους Roskovites ξεχώρισε ο Βήχος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 8/16 βολές, 16/49 δίποντα, 6/20 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 21 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 14/30 βολές, 23/57 δίποντα και 2/15 τρίποντα, μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 15 κλεψίματα και 16 λάθη.

Roscovites (Κανετάκης): Βήχος 15(1), Γκούμας 2, Ζκερής 3, Κανετάκης 28 (5), Καραμπουρούνης 8, Κασσαμπιάν, Λιώλης 2

99ers (Καζάκο): Ασημομύτης, Βασιλάκης 6, Δημάδης 10 (1), Καζάκας, Κοκκίνης 13, Κοντομηνάς, Μελέτης 1, Μερμίγκης 21 (1), Παντελίδης 8, Παπαπέτρος 7

Τι μας άρεσε: Η τίμια προσπάθεια των γηπεδούχων!