13/11/2023
Aguanile 13 14 20 15 - 62 -
ReTirees 20 12 11 20 - 63 -

Για κάτι τέτοιες βραδιές ειπώθηκε τo “I love this game”!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall, για το πρωτάθλημα της Elite League, οι Retirees αν και βρέθηκαν στο μείον επτά 63’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, έφεραν τούμπα το παιχνίδι και με βολές του Παπαϊωάννου 0.8 πριν το τέλος του παιχνιδιού, πήραν μια σπουδαία νίκη με σκορ 62-63!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στην ομάδα του Νίκου Κουσούλη, καθώς με τον Γιαμαίο(12π-2/2β, 2/2δ, 2/3τρ) να πραγματοποιεί μια all star εμφάνιση με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς, έκλεισαν τη περίοδο στο συν εφτά με σκορ 13-20! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Αξαμπανόπουλος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της Aguanile, πετυχαίνοντας 7 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό!

Στo δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, με τον Γιαμαίο να συνδέεται δύο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75, και να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 27-32! Στον αντίποδα, ο Henry Barkshire πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Αξαμπανόπουλο(8π) να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 47-43!

Στη τέταρτη περίοδο  όλα αυτά τα οποία διαδραματίστηκαν στο κλειστό του Athens Sports Hall, είναι όλα όσα μας έχουν κάνει να λατρέψουμε το μπάσκετ! Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν  1.03 πριν το τέλος στο συν εφτά με σκορ 60-53! Οι Retirees αντέδρασαν και με οκτώ αναπάντητους πόντους προσπέρασαν με 60-61! Στα 3.8 ο Sivan έφερε εκ νέου το ‘’ροζ’’ φύλλο στα χέρια της ομάδας του, για να έρθει ο Παπαϊωάννου, μετά από κερδισμένο φάουλ, και με δυο εύστοχες βολές στα 0.8 πριν το τέλος, να δώσει μια τεράστια νίκη στους Retirees με σκορ 62-63!

Betsson MVP ο Μαρίνος Γιαμαίος με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Henry Barkshire είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι Retirees είχαν 10/37 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 10/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 25/60 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη .

Aguanile(Καλαφάτης): Barkshire 13, Sivan 10, Αξαμπανόπουλος 20, Δάμης, Σαρρής 6, Σιαμπλής 7, Σιμιτσόπουλος 2, Συκαράς 4.

Retirees(Κουσούλης): Γιαμαίος 21, Παντελής 2, Παπαϊωάννου 13, Πλεξουσάκης 3, Προσελέντης 12, Σαρρής 10, Τσαπατάκης 2.

Τι μας άρεσε :Τα τελευταία 60’ δευτερόλεπτα του παιχνιδιού!