26/04/2023
Fioretsina Salonica 23 15 21 22 - 81 -
Maccabi Tel Axyn 23 10 14 14 - 61 -

Ούτε τώρα θα πέσουν οι Fioretsina Salonica!

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ ισάξιες. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπειτα από ενα εξαιρετικό μπάσκετ κατάφεραν να πετύχουν κάποια καλάθια και να μείνουν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο θα λήξει με τις δύο ομάδες να είναι στην απόλυτη ισοπαλία με το σκορ να είναι 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Fiorentina κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση της, με τους Μιλκούδη και Τετράδη να ηγούνται της ομάδας τους και να σκοράρουν τους περισσότερους πόντους. Οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της Fiorentina και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 38-33 υπέρ της Fiorentina.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Fiorentina συνέχισε τo επιθετικό της παιχνίδι και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο σκορ. Οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να αντιδράσουν κυρίως με τα καλάθια του Ρόπουτη και του Κουφού, αλλά η άμυνα της Fiorentina ήταν αδιαπέραστη και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 59-47.

Αν και οι Maccabi προσπάθησαν για ακόμα μια φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο να αλλάξουν το σκηνικό εν τέλη δεν μπόρεσαν και έτσι η νίκη πήγε στους Fioretsina Salonica με τελικό σκορ 81-61.

Άξιος MVP είναι ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε double double καθώς είχε 31 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ πρωταγωνιστής για τους Maccabi Tel Axyn είναι ο Δημήτρης Ρόπουτης ο οποίος έκανε και αυτός double double με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 8 (1) , Μιλκούδης 31 (3) , Χαριτίδης 5 , Τζάμος 2 , Θεοδοσίου 2 , Παπαδόπουλος , Παπαβασιλείου 5 (1) , Τετράδης 24 (3) , Χαριτίδης , Ταξιλταρίδης 4 (1)

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης 8 (1) , Κουφός 13 (3) , Καλουπτσόγλου 2 , Τερζούδης , Κελέκης , Περιστεράκης 9 (1) , Ρόπουτης 21 (2) , Βεργίδης 2 , Τσώνης 4 , Ηλιάδης , Δόνος 2