27/10/2022
Black Mamba 22 24 23 26 - 95 -
Κέρβεροι 17 17 13 16 - 63 -

Παραλίγο εκατό για το Black Mamba!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, το Black Mamba πέτυχε τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση, καθώς οι Κέρβεροι υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 95-63 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ, 9-4 και 12-7, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πετυχαίνοντας δέκα αναπάντητους πόντους, 12-17 , για να έρθει η απάντηση των παικτών του Μπασδάνη, καθώς με ένα σερί 10-0 έκλεισαν τη περίοδο στο συν πέντε 22-17 . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Βασίλης Μπασδάνης πέτυχε 9 πόντους, ενώ ο 7 είχε ο Ζαΐμης  .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού το Mamba έχοντας τον Δέδε σε εξαιρετική κατάσταση έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, 31-21 , εν συνεχεία στους δεκαπέντε, 42-27 , με τον φωτεινό πίνακα  στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 46-34. Ο Δέδες πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Λαρεντζάκης είχε 7 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με τον Xίμνταν να ξεδιπλώνει όλες του τις μπασκετικές αρετές και στις δύο πλευρές της Basketaki Arena μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους ριμπάουντ, έτρεξαν  με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά είκοσι δύο πόντων, 69-47. Ο Χίμνταν πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Λαρεντζάκης είχε 9 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο το Mamba εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα του, αλλά και τις σημαντικές ελλείψεις  των αντιπάλων τους πλησίασαν τους εκατό πόντους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση της Master League με σκορ 95-63 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αμίρ Χίμνταν με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Λαρεντζάκης είχε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Το Black Mamba είχαν 31/49 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 3/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 23 ασίστ , 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/44 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 7/11 βολές, 33 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, κοψίματα και 9 λάθη .

Black Mamba(Παντελής Μπασδάνης): Χίμνταν 16, Δέδες 2, Καριώτης 2, Μονέος 8, Μουσούλης 14, Βασίλης Μπασδάνης 13, Μπολοτάκης 10, Ρεπάνης 8, Φώτογλου 10 .

Κέρβεροι(Συλιγνάκης) : Γώγος 11, Ζαΐμης 15, Λαρεντζάκης 26, Μπαλαμπάνης 5, Συλιγνάκης 6 .

Τι μας άρεσε : Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των νικητών στο μεγαλύτερο μέρος τους παιχνιδιού, η απόδοση του Χίμνταν απέναντι σε στον επίσης εξαιρετικό Ζαΐμη, αλλά και η εκτελεστική δεινότητα του Λαρεντζάκη έξω από τη γραμμή των 6,75 !