11/07/2023
Deportivo Faliro 25 17 18 17 - 77 -
Uncle Drew 18 19 13 25 - 75 -

Πάει για το back to back η Deportivo!

Το back to back θα διεκδικήσει το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall η Deportivo Faliro, καθώς στον πρώτο ημιτελικό της Summer Master League κέρδισε τον μαχητικό Uncle Drew με 77-75!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα του ημιτελικού, με την Deportivo Faliro να έχει την υπεροχή και με 8 πόντους του Κριεκούκη, 7 του Χατζόγλου, 4 του Μαρούσου και τρίποντα των Παπαγεωργίου - Κομνηνού, προηγήθηκε με 25-18! Ο Κάρμας με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Παλτόγλου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Uncle Drew έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Πούρου, 5 του Μπονάτσου και 4 του Παλτόγλου, προσπέρασε με 30-31! Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους ο Κριεκούκης πήρε εκ νέου μπρος και με 8 πόντους, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 42-37!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρινάκη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 7 πόντους του Μαρούσου, δύο τρίποντα του Κριεκούκη και ένα του Παπαγεωργίου, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 60-50. Το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Πούρου και το τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 60-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo Faliro άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κριεκούκη, Κομνηνού, Μαρούσου και Γαρμπή, έφτασε δίκαια στην μεγάλη νίκη με 77-75! Για τον Uncle Drew στα τελευταία λεπτά του ημιτελικού πάλεψαν για την ανατροπή οι Πούρος και Παλτόγλου με 8 ποντοθς έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/12 βολές, 17/36 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/23 βολές, 20/44 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson mvp της Deportivo Faliro ο Κριεκούκης με 27 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 1 δίποντο και 7/18 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Πούρος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 7/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Ναυπλιώτης, Γαρμπής 5, Μαρινάκης, Κακαλέτρης 2, Κομνηνός 13 (2), Κριεκούκης 27 (7), Μαρούσος 17, Παπαγεωργίου 6 (2), Χατζόγλου 7

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Αγγελογιαννόπουλος 9 (1), Nioniovic, Ελευθεριάδης, Κάρμας 11 (1), Κανδηράκης, Μπονάτσος 7, Παλτόγλου 15 (2), Πούρος 20, Στρατηγαρέας 5 (1), Τσερώνης 2, Jay Jay 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του ημιτελικού!