12/02/2023
Ageli B.C. - - - - - - -1
Reddicolo - - - - - 20 -

Πάει για το καλό εισιτήριο η Ageli!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, η Ageli λύγισε στο φινάλε το Red-Dicolo με 76-75 για την 16η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League, κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Ageli στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Αγγελή και 6 του Χατζή, προηγήθηκε με 20-11. Ο Μακρής με 3 πόντους και οι Γεωργακόπουλος, Θειακούλης, Ζυγολάνης και Αδρακτάς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Χατζή, 6 πόντους του Αγγελή, 5 του Κωσταρά και τρίποντο του Κεχαγιόγλου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 35-17, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους το Red-Dicolo ξύπνησε και με 7 πόντους του Αδρακτά, 5 του Ράδου και 5 του Γεωργακόπουλου, μείωσε στους 7, 40-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σαπφού είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Αγγελή, 6 του Χατζή και 4 του Ταράτσα, διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 63-54. Το συγκρότημα του Μακρή κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Γεωργακόπουλος (9π), Ράδος (5π) και Αδρακτάς (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 63-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ageli άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με 8 πόντους του Χατζή, τεράστιο τρίποντο του Ταράτσα και καλάθι του Κεχαγιόγλου, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 76-75. Πάλεψε μέχρι το φινάλε το Red-Dicolo να γυρίσει το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γεωργακόπουλου, Ράδου, Αδρακτά και Μακρή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 23/34 βολές, 13/27 δίποντα και 13/27 τρίποντα. Πήραν 24 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/32 βολές, 24/63 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp για την Ageli ο Χατζής με 28 πόντους, έχοντας 11/13 βολές, 4/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 8 λάθη. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Αδρακτάς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ageli (Σαπφούς): Βασιλόπουλος 2, Χατζής 28 (3), Αγγελής 19 (2), Κωσταράς 5 (1), Κεχαγιόγλου 10 (1), Γλύκας, Δημητρός 3 (1), Ταράτσας 9 (1)

Red-Dicolo (Θειακούλης): Αδρακτάς 17, Ζυγολάνης 2, Μακρής 10, Θειακούλης 4, Ράδος 15 (2), Αναγνώστου, Τούντας 4, Μαφίδης 1, Γεωργακόπουλος 22, Τριανταφύλλου

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του ντέρμπι!