29/12/2023
The Dreamers 16 13 13 15 - 57 -
Optimus Priamus 18 15 16 17 - 66 -

Πάει ο παλιός ο χρόνος… με νίκη για τους Optimus Priamus!

Η τελευταία αγωνιστική για το 2023 σήμανε και την επιστροφή στις νίκες για τους Optimus Priamus που επικράτησαν με 57-66 των Dreamers. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν «όρθιοι» στα τελευταία λεπτά στα οποία οι Dreamers πίεζαν για την ανατροπή και έτσι έφτασαν στην 8η νίκη τους στην Development League (8-6), ενώ αυτή ήταν η 5η ήττα των Dreamers για το 9-5.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να κάνουν ένα ξέσπασμα και με ένα σερί 0-10 να φτάσουν στο 8-16. Ο Παπακωνσταντίνου έβαλε τέλος στην αδράνεια της ομάδας του για το 10-16 και αυτό φαίνεται πως «ξύπνησε» κάπως τους Dreamers, οι οποίοι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν καταφέρει να πλησιάσουν στο 16-18.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 20-18, όμως άμεσα οι Optimus Priamus έβγαλαν αντίδραση με τους Καλτσάκα, Χατούνογλου και Παπαδάκο να πηγαίνουν το σκορ στο 20-26. Ο Βλάχος έδωσε λύσεις επιθετικά στους Dreamers, ωστόσο και οι Optimus Priamus λειτουργούσαν καλά στην επίθεση και έτσι πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 29-33.

Ο Καλτσάκας επέστρεψε «ζεστός» από τη διακοπή του ημιχρόνου και ήταν σχεδόν άχαστος από μέση απόσταση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +11(34-45), όμως οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να «σοκάρονται» και με τις εύστοχες προσπάθειες των Παπακωνσταντίνου και Βλάχου έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -7, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 42-49.

Οι Dreamers πήραν τα πάνω τους στις αρχές της τελευταίας περιόδου και έφτασαν στο δίποντο (49-51). Όσο και να προσπάθησαν όμως δεν πέτυχαν το προσπέρασμα, κι αυτό γιατί οι Optimus Priamus βρήκαν σημαντικά καλάθια με τον Παπαδάκο, ο οποίος σκόραρε μπροστά και πίσω από τα 6,75 για να οδηγήσει την ομάδα του στο 52-64. Το ματς πλέον είχε φτάσει στο σημείο που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι που ήταν τελικά και αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη με 57-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 22 πόντους, 2 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Dreamers ξεχώρισε ο Αναστάσιος Βλάχος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Οι Dreamers είχαν 21/46 δίποντα, 2/31 τρίποντα, 9/20 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Optimus Priamus μέτρησαν 28/52 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 4/6 βολές, 42 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Επίσης έκαναν 5 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Dreamers (Μανασής): Βαζούρας 10(5ρ.), Λαϊνιώτης 4(5ρ.), Μανασής 9(4ρ.), Παναγόπουλος 2(7ρ.), Παπακωνσταντίνου 13(8ρ.), Περγαντής, Βλάχος 19(11ρ.)

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 8(6ρ.), Δελβενακιώτης, Καλτσάκας 22(8ρ.), Ορφανουδάκης, Παπαδάκος 20(5ρ.), Πιερρουτσάκος, Σανδάλης, Σκουτέρης, Χατούνογλου 16(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Optimus Priamus ώστε να «καθαρίσουν» τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.