14/05/2023
Τα Βουνά Ath 23 18 22 4 - 67 -
Winston Wizards 4 9 10 10 - 33 -

Πάει το Summer στα Βουνά!

Το απόγευμα της Κυριακής 14 Μαΐου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, τα Βουνά πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, πήραν από νωρίς τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασαν εύκολα στην νίκη με το ευρύ 67 – 33.

Τα Βουνά ήταν καταιγιστικά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες και την έλλειψη ενέργειας των Wizards και με τετράδα φωτιά στην επίθεση τους Γεωργίου(8),Φιλντίση(4), Γραίκο(4),Ρέλλη(4), έχτισαν διαφορά 19 πόντων! Για τους άνευρούς και άστοχους φιλοξενούμενους, ο Π.Νταής πέτυχε και τους 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κόκκινοι ανέβασαν την επιθετική τους συγκομιδή με 4 πόντους του Νταή, τρίποντο του Τσίκη και καλάθι του Τοσουνίδη, όμως τα Βουνά με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Φιλντίση με 6 και Κωνσταντίνου με 5 πόντους αντίστοιχα, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα, να διαμορφώσουν το 41 – 13 του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κωσταντίνου να πυροβολεί κατά ριπάς από την περιφέρεια με τρία τρίποντα και τον Γεωργίου να κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα με 9 πόντους, με τα Βουνά να κάνουν πραγματικά περίπατο και την διαφορά να εκτοξεύεται στους 40 πόντους. Για τους Wizards που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε καμία περίπτωση τον ρυθμό του αγώνα, Νταής(6) και Τοσουνίδης(4) έβαλαν και τους 10 πόντους της ομάδας τους.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν τελείως τον διακόπτη με Γεωργίου και Χριστοδούλου να βάζουν τα μοναδικά καλάθια της ομάδας τους, και τους Wizards με τον Τοσουνίδη να παίρνει την μπαγκέτα με 8 πόντους, να μειώνουν στο τελικό 67 – 33.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευθυμίου Γεωργίου 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τοσουνίδης με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα Βουνά είχαν 23/58 τρίποντα, 6/25 τρίποντα, 3/14 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Οι Wizards είχαν 5/32 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Βουνά(Χόντος): Γεωργίου 22(16ρ.), Γραικός 7(8ρ.), Κωνσταντίνου 18(7ρ.), Π.Παναγιωτόπουλος, Δ. Παναγιωτόπουλος 2, Ράλλης 4(7ρ.), Φιλντίσης 10, Χριστοδούλου 4.

Winston Wizards (Νταής): Α.Νταής , Π.Νταής 16(15ρ.), Τοσουνίδης 14(12ρ.) Τσίκης 3, Φράγκος (10ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός που έβγαλαν τα Βουνά στο παιχνίδι!