10/07/2024
Friends 15 10 17 11 - 53 -
Sacramento Drinks 10 11 7 17 - 45 -

Δεν έπεσαν στην παγίδα οι Friends!

Το βράδυ της Τετάρτης 10 Ιουλίου στο κλειστό του Μαζαράκη, οι Friends μπήκαν ψυλλιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των Sacramento Drinks και πήραν μία πανάξια πρόκριση για τους “16, επικρατώντας άνετα με 53 – 45.

Οι ομάδες δεν ανέβασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Friends να εκμεταλλεύονται την δύναμη μέσα στη ρακέτα και με κορυφαίο τον Σακελλαρίδη με 5 πόντους, να ξεφεύγουν στο ξεκίνημα με διψήφια διαφορά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Drinks σκόραραν στα πρώτα λεπτά με τον Δημοτζίκη(5) και επέστρεψαν στο τελευταίο δίλεπτο με Γιαννόπουλο και Σταυρόπουλο, πλησιάζοντας σε 15 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Friends κατάφεραν να στείλουν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τον Καραμαρούδη να παίρνει την μπαγκέτα με 6 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Γιαννόπουλο με 7 πόντους, κατάφεραν να πλησιάσουν 25 – 21 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν τεράστια προβλήματα στο σκοράρισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα τα Φιλαράκια με Καραμαρούδη(9), Σακελλαρίδη(5) και Χρυσοσπάθη να κυριαρχούν κατά κράτος μέσα στις δύο ρακέτες, να στείλουν την διαφορά στο + 14.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, ο Ράμος με 7 πόντους προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, όμως η ομάδα του Ποντίκη με τον Χρυσοσπάθη να δείχνει ασταμάτητος με 6 πόντους, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 53 – 45.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Άγγελος Καραμαρούδης με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Αναστασίου με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Friends(Ποντίκης): Χρυσοσπάθης 14(10ρ.), Λιάπης 7, Μπαλάσκας Δ. 2, Μπαλάσκας Α. 2, Σακελλαρίδης 13 , Καραμαρούδης 15(13ρ.).

Sacramento Drinks(Τσιλιβάκος): Μηλίτσης 2, Δημοτζίκης 7, Α. Τσιλιβάκος, Χ. Τσιλιβάκος 4, Ράμος 9, Λαινάς 2, Αναστασίου 6(7ρ.), Σταυρόπουλος 6, Διπλάρης, Γιαννόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση των νικητών στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.