08/06/2024
Δirtus Bologna 10 10 8 14 - 42 -
The Κόπανοι 8 11 7 15 - 31 -

Παγιώθηκε στην οκτάδα η Δirtus Bologna!

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 10-8 χάρη στα καλάθια των Σουβαλιώτη και Σκιάνη. Για τους φιλοξενούμενους οι Γιουλούντας και Ντεντόπουλος ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προσωρινά το προβάδισμα με τους Γκόνη, Αλεξανδρόπουλο και Γλένη και την Bologna να απαντάει με τον Ραυτόπουλο και τον Σουβαλιώτη, διαμορφώνοντας το υπέρ της 20-19 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Οι Κόπανοι "έσφιξαν" την άμυνά τους στην επανάληψη, σκόραραν με τους Μιχαλόπουλο και Μόσχο και πήραν στα μέσα της περιόδου το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από την περιφέρεια δια χειρός Σουβαλιώτη και Υφαντή, η Δirtus πήρε ξανά το προβάδισμα και το 28-26 άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή και να διεκδικούν τη νίκη. Οι Κόπανοι εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Σαπουντζή μέσα στο ζωγραφιστό και πήραν εύκολους πόντους, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε ξανά από την περιφέρεια. Οι Υφαντής και Ζωγραφάκης σκοράραν όταν η μπάλα "έκαιγε", έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους, που ήταν ικανό για να τους χαρίσει τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, η Bologna κέρδισε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 42-31 και παρέμεινε εντός οκτάδας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Υφαντής με double double και 12 πόντους (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτος με 10 ριμπάουντ.

Δirtus Bologna (Ζωγραφάκης): Ζωγραφάκης 3 (1), Κουβάτσος, Παθιάκης 2, Ραυτόπουλος 8 (1), Σακαλής, Σκιάνης 6, Σουβαλιώτης 11 (1), Υφαντής 11 (3)

Κόπανοι (Πέλεχας): Αλεξανδρόπουλος 3 (1), Γιουλούντας 4, Γκόνης 2, Γλένης 2, Καρακωνσταντίνου 3 (1), Μιχαλόπουλος 4, Μόσχος 3 (1), Ντεντόπουλος, Σαπουντζής 7, Φώτος

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έδειξαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά όταν η μπάλα έκαιγε.