18/04/2024
Aballiers 21 19 21 20 - 81 -
Crushers 19 18 12 12 - 61 -

Τι "παιχτάρα" είσαι ρε Θάνο!

Κάνοντας ένα φοβερό και τρομερό δεύτερο ημίχρονο, οι Aballiers κέρδισαν τους Crushers με 81-61, με τον Σωτήρη Θάνο να ξεχωρίζει!

Ο Καρατζάς με όμορφες προσπάθειες είχε το... ελεύθερο να απειλεί με εκτελέσεις από μακριά είτε με τα κλασικά του ντράιβ! Ο Σακαρέλος εκτελούσε με την πρώτη δυνατή ευκαιρία από εκεί που του αρέσει, από τα 6.75 και οι Crushers είχαν τον έλεγχο του αγώνα! Ο Κρητικός μπήκε στην αναμέτρηση, σκόραρε και αυτός από μακρυά και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-19 για Aballiers! Ο Σωτήρης ο Θάνος δε... μπορούσε να σταματά να σκοράρει, ο Λιακόπουλος "σιγόνταρε" με το αθόρυβό του παιχνιδι κάτω από καλάθι και ο Κώνστας απάντησε και αυτός από την περιφέρεια για να... ισορροπήσει πλήρως την αναμέτρηση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-37 για πρώτο ημίχρονο.

Ο Βερνίκος συνέχισε να παίρνει έξυπνες θέσεις κάτω από το καλάθι, με τις μάχες του να δίνουν παραπάνω χώρο στον Σωτήρη τον Θάνο να κάνει τα... δικά του από τα 6.75! Ο... άψογος Κρητικός ήταν η απάντηση στις όποιες προσπάθειες έκανε ξανά ο Καρατζάς για να επαναφέρει τους Crushers σε θέση διεκδίκησης νίκης, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 61-49 για τους γηπεδούχους! Δε σταμάτησαν, δεν πάτησαν φρένο! Μέχρι το τέλος οι Aballiers, με την εμφάνισή τους να θυμίζει παλιές ένδοξος εποχές της παρέας των Θάνων και το τελικό σκορ στον Κολωνό έγραψε το 81-61!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Θάνος με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 κοψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Κατσαρός με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 λάθη.

Aballiers (Θάνος): Κρητικός 18, Θάνος Σ. 28, Θάνος Ν. 7, Βερνίκος 12, Μανώλης 8, Λιακόπουλος 8.

Crushers (Σοκολάκης): Καρατζάς 11, Δούβρης 6, Κώνστας 13 Σέρρας 7, Λαγουδάκης 2, Σακαρέλος 8, Κατσαρός 14.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στο παιχνίδι!