03/11/2021
Thunder 16 19 18 12 - 65 -
Gourmedistas 17 10 15 12 - 54 -

Παίζει άμυνα και κερδίζει η Thunderblaze!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Thunderblaze στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε τους Gourmedistas με 65-54 στο κλειστό του Κολωνού, αφήνοντάς τους χωρίς νίκη!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Gourmedistas, καθώς με 4 πόντους του Μπάρλα, 4 του Μαυράκη και τρίποντο του Πλακομιχελάκη, βρέθηκαν δύο φορές στο +5, 5-11 & 11-17, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 16-17. Τους γηπεδούχους διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά ο Σάκης Πάλλης, με τους 8 συνεχόμενους πόντους που σημείωσε.

Στην δεύτερη περίοδο η Thunderblaze έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Καραγιαννάκη (6π), Τσιστράκη (6π) και Τζούρτο (5π), πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 35-27. Μόνος τους πάλευε για τους φιλοξενούμενους ο Σαΐτης, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοκκινάκη συνέχισε να οδηγεί το παιχνίδι και με ακόμη 7 πόντους του Πάλλη και 3 του Ευσταθίου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 53-42. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο οι Gourmedistas, παρά τους 8 πόντους του Αγγλόπουλου και τους 5 του Μπάρλα. Σκορ τρίτης περιόδου 53-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί ο ρυθμος να έπεσε, ωστόσο αυτό δεν δυσκόλεψε καθόλου την Thunderblaze, αφού με 5 πόντους του Πάλλη και τριποντάκι του Καραγιαννανάκη, έφτασε στη νίκη με 65-54. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Μαυράκης, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 17/45 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/15 βολές, 18/51 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 7 κοψίματα.

Κορυφαίος της Thunderblaze ο Πάλλης με 20 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 1/1 δίποντο και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Σαΐτης με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Ευσταθίου 5,  Κυπριανός 4, Ζαράνης 2, Καραγιαννάκης 13 (1), Ζαΐμης 2, Τσιούφης 2, Τσιστράκης 12, Πάλλης 20 (4), Τζούρτος 5 (1)

Gourmedistas (Σαΐτης): Αγγλόπουλος 10, Πλακομιχελάκης 3 (1), Καλοχριστιανάκης 4, Τουμπανάκης 4, Σαΐτης 10 (1), Μαυράκης 12, Μπάρλας 11

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Πάλλη, όπως και η διαχείριση του αγώνα από την Thunderblaze!