11/04/2024
Puebla BC 24 18 10 25 - 77 -
Big Babes 22 18 13 22 - 75 -

Πάλεψαν αλλά δεν πήραν την διαφορά οι Puebla!

Οι Puebla, με τους Καριοφύλλη, Σουρμελίδη και Οδοντίδη στην πρώτη γραμμή, αντιμετώπισαν τους Big Babes με τους Ιατρίδη, Δημητριάδη και Παπαδόπουλο να κρατούν τον ρυθμό για την ομάδα τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Puebla να κρατούν μια μικρή διαφορά στο σκορ, κερδίζοντας το με 24-22.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση στο γήπεδο αυξανόταν. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν μια εξαιρετική επίδοση, με τους παίκτες των Puebla και των Big Babes να ανταλλάσσουν καλάθια. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μια πολύ στενή διαφορά στο σκορ, με τους Puebla να παραμένουν μπροστά με 42-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας έφτασε στο αποκορύφωμά του. Και οι δύο ομάδες πάλευαν με όλες τους τις δυνάμεις για τη νίκη. Οι Big Babes κατάφεραν να ανατρέψουν το προβάδισμα των Puebla και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, κερδίζοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 52-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση ήταν στο έλεος του. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με κάθε μέσο να κερδίσουν τον αγώνα. Οι Puebla επέδειξαν αντοχή και αντίσταση, καταφέρνοντας να κλείσουν το παιχνίδι με μια ελάχιστη διαφορά, επικρατώντας με 77-75, κατακτώντας μια νίκη αλλά όχι την πρόκριση.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Δημήτριος Σουρμελίδης ο οποίος έβαλε 22 πόντους και έκλεψε 3 φορές την μπάλα.

Αυτός που έπαιξε σημαντικό ρόλο για τους Big Babes είναι ο Αλέξανδρος Ιατρίδης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 25 πόντους και 25 ριμπάουντ.

Puebla BC: Αλεξανδρίδης 8 (2) , Σουρμελίδης 22 (6) , Καριοφύλλης 24 (3) , Λαπαρίδης , Τσιάκαλης , Καπετανιος 7 (1) , Οδοντίδης 16

Big Babes: Χαλκίδης 2 , Μπούζης 3 (1) , Τερζίδης 10 (2) , Μεγαλόπουλος 9 (2) , Παπαδόπουλος 11 (1) , Κουτσιανούδης 1 , Ιατρίδης 25 (3) , Δημητριάδης 14 (2)