13/06/2024
Chicken Nuggets Salonica 13 14 14 16 - 57 -
Sky is the limit 12 11 17 13 - 53 -

Πάλεψαν και πήραν την πρώτη νίκη οι Chicken Nuggets Salonica!

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν από νωρίς τις προθέσεις τους. Οι Chicken Nuggets, με ηγέτες τους Καμπέρη και Νικηφορίδη, προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, αλλά οι Sky Is The Limit, με τους Τσάνη και Κοτζαδάμη να πρωτοστατούν, κράτησαν το σκορ κοντά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα ελάχιστο προβάδισμα για τους Chicken Nuggets, 13-12, υποσχόμενο έναν συναρπαστικό αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Chicken Nuggets κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Οι Καμπέρης και Νικηφορίδης συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, προσφέροντας σημαντικούς πόντους και κρίσιμες ασίστ. Οι Sky Is The Limit, αν και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, βρήκαν αντίσταση από την καλά οργανωμένη άμυνα των Chicken Nuggets. Παρ' όλες τις προσπάθειές τους, το ημίχρονο έληξε με τους Chicken Nuggets μπροστά, 27-23.

Μετά την ανάπαυλα, οι Sky Is The Limit επέστρεψαν στον αγώνα με νέα πνοή. Οι Τσάνης και Κοτζαδάμης ανέβασαν την απόδοσή τους, μειώνοντας τη διαφορά και φέρνοντας την ομάδα τους πολύ κοντά στο σκορ. Οι Chicken Nuggets, από την άλλη πλευρά, συνέχισαν να βασίζονται στις ηγετικές ικανότητες του Καμπέρη και του Νικηφορίδη για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-40, αφήνοντας ανοικτή την έκβαση του αγώνα.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η ένταση κορυφώθηκε. Οι Chicken Nuggets κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους παρά την πίεση των Sky Is The Limit. Οι Καμπέρης και Νικηφορίδης συνέχισαν να είναι οι κύριοι μοχλοί της ομάδας τους, οδηγώντας τους Chicken Nuggets σε κρίσιμες επιθέσεις και αμυντικές ενέργειες. Αν και οι Τσάνης και Κοτζαδάμης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, η ομάδα τους δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ. Ο αγώνας έληξε με τους Chicken Nuggets να νικούν με σκορ 57-53.

MVP του αγώνα είναι ο Δημήτρης Καμπέρης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ καθώς επίσης είχε και 6 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους SITL είναι ο Αλέξανδρος-Χρήστος Κοτζαδάμης ο οποίος έβαλε 14 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Chicken Nuggets Salonica: Βασίλης , Σπυρόπουλος 12 (4) , Νικηφορίδης 11 , Αναστασίου 6 (2) , Πλυτας 7 , Χρυσαφακογλου , Βαρσος 6 (2) , Καμπέρης 15 (2)

Sky Is The Limit: Λεφάκης 2 , Κοτζαδάμης 14 , Παπαδόπουλος 3 , Τσάνης 15 (3) , Καφάσης Π. 9 (2) , Κουτσαρης , Καφάσης Θ. 2 , Βαλμας 8