07/06/2024
Stefanina Timberwolves 15 12 22 22 - 71 -
West Ballers 21 13 19 23 - 76 -

Πάλεψαν και τα κατάφεραν οι West Ballers!

Ο αγώνας ανάμεσα στους Stefanina και τους Ballers προσέφερε ένα συναρπαστικό θέαμα στους θεατές, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ballers κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 15-21, με τον Δώνη και τον Γαλανίδη να δείχνουν τις εξαιρετικές τους ικανότητες στην επίθεση. Οι Stefanina, με τους Καλλιώρα και Μαυρουδή να προσπαθούν να διατηρήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, δεν κατάφεραν να περιορίσουν τις επιθετικές δράσεις των αντιπάλων τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Ballers να αυξάνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με 27-37. Ο Δώνης συνέχισε να είναι καταλυτικός, ενώ ο Γαλανίδης βοήθησε σημαντικά τόσο στο σκοράρισμα όσο και στην οργάνωση του παιχνιδιού. Οι Stefanina, παρά τις προσπάθειες των Καλλιώρα και Μαυρουδή, δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αντιμετωπίζοντας δυσκολίες στην αμυντική τους λειτουργία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Stefanina ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν τη διαφορά, φτάνοντας το σκορ στο 49-53. Ο Καλλιώρας και ο Μαυρουδής ηγήθηκαν της αντεπίθεσης, με τον Καλλιώρα να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια και τον Μαυρουδή να κυριαρχεί στις αμυντικές προσπάθειες. Οι Ballers, αν και αντιμετώπισαν δυσκολίες, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα χάρη στις προσπάθειες του Δώνη και του Γαλανίδη, οι οποίοι συνέχισαν να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση κορυφώθηκε, με τους Stefanina να πλησιάζουν επικίνδυνα, αλλά τους Ballers να καταφέρνουν να κρατήσουν το προβάδισμα και να κλείσουν τον αγώνα με 71-76. Ο Καλλιώρας και ο Μαυρουδής συνέχισαν να προσπαθούν να φέρουν την ομάδα τους στην ισοπαλία, αλλά η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα του Δώνη και του Γαλανίδη στους κρίσιμους τελευταίους πόντους έδωσαν τη νίκη στους Ballers.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Δημήτρης Γαλανίδης ο οποίος έβαλε 24 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Λύκους είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 34 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Stefanina Timberwolves: Καλλιώρας 34 (1) , Τσακαλαίδης 3 (1) , Γούσιος , Γραμματίκας 11 , Κλώνος 9 , Μαυρουδής 12 , Ζουρνάς 2

West Ballers: Αλατσίδης , Δεληγιάννης 14 , Κυρκου 10 (2) , Γαλανίδης 24 (5) , Δώνης 16 (3) , Ιωαννίδης 1 , Νικολαΐδης 4 , Μάλαμας 7 (1) , Χατσικιαν