02/02/2024
Μινάρ Ηστ 8 11 23 10 - 52 -
Patras LakiStars 11 13 15 20 - 59 -

Πάλεψαν οι Μιναρ Ηστ, πιο δυνατοί στο τέλος οι Lakistars

Μίναρ Ηστ και Lakistars αναμετρήθηκαν στο Πάρκο σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Οι Μιναρ Ηστ από τη μια είναι μια από τις πιο fun to watch ομάδες της διοργάνωσης, οι Lakistars από την άλλη κατέχουν τον τίτλο και είναι πάρα πολύ έμπειροι. Ύστερα από έναν ωραίο αγώνα με ανατροπές και αγωνία, η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου έφυγε με το ροζ φύλλο με σκορ 52-59.

Από την αρχή του αγώνα οι Lakistars είχαν μπει λίγο πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους. Χτυπώντας στην κύρια αδυναμία των Μίναρ Ηστ, τη θέση 5, κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα (8-11) στη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια οι Μιναρ Ηστ προσπάθησαν μέσω της άμυνας τους να πάρουν τον έλεγχο, όμως Χριστοδουλόπουλος και Φραγκούλης έκαναν πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο 19-24.

Στην επανάληψη, είδαμε μια αρκετά διαφορετική εικόνα. Οι Μιναρ Ηστ μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στα μέσα της τρίτης περιόδου. Και πάλι μέσω της άμυνας βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 3 (42-39). Εκεί, η κυριαρχία των ψηλών θα ήταν για ακόμη μια φορά εμφανής, με τους Lakistars να παίρνουν γρήγορα πίσω το προβάδισμα. Εν τέλει, οι πρωταθλητές κατάφεραν να πάρουν μια δυσκολη αλλά σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας, με 52-59.