09/10/2024
Tebelwolves 13 10 20 26 - 69 -
Δirtus Bologna 15 19 17 14 - 65 -

Πάλεψαν για το «εισιτήριο» και το πήραν οι Tebelwolves!

Οι Tebelwolves έκαναν τη δουλειά τους το βράδυ της Τετάρτης 9 Οκτωβρίου, πήραν τη νίκη κόντρα στη Δirtus Bologna με 69-65 και έτσι τη τελευταία αγωνιστική έγιναν η δεύτερη ομάδα που προκρίνεται από τον 23ο όμιλο του κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν οριακό στο φινάλε και σε ένα μεγάλο ποσοστό κρίθηκε στις βολές των τελευταίων δευτερολέπτων, με τους γηπεδούχους να αντέχουν τελικά και να φεύγουν με χαμόγελα από το γήπεδο. Από τη πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο κύπελλο χωρίς καμία νίκη.

Στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 ωστόσο ακολούθησε ένα ξέσπασμα από τη πλευρά της Δirtus η οποία έφτιαξε ένα σερί με πρωταγωνιστή τον Υφαντή και έφτασε στο 4-11. Ο Παθιάκης επίσης βοήθησε επιθετικά και μαζί με τον Υφαντή, ο οποίος εξακολουθούσε να είναι ο πιο δραστήριος παίκτης στη πρώτη περίοδο, έφεραν το σκορ στο 9-15, λίγο πριν οι Παρασκευάς και Ζάτας μειώσουν σε 13-15.

Ο Υφαντής συνέχισε να έχει καλά ποσοστά από μακριά, ενώ και ο Ζωγραφάκης προσέφερε ώστε η διαφορά να φτάσει στο +11(15-26). Ο Κυριαζής πάλεψε από τη πλευρά των γηπεδούχων, ωστόσο απέναντί του έβλεπε πως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαραίτητες λύσεις με τον Κουβάτσο, αλλά και τον Μανιαδάκη. Κάπως έτσι το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι να πάμε στο ημίχρονο και η Δirtus Bologna κρατούσε μία διαφορά 11 πόντων στα χέρια της (23-34).

Ο Παρασκευάς άρχισε να φαίνεται όλο και περισσότερο στο ματς, ενώ και ο Μασοκώστας έκανε τη «ζημιά» πίσω από τα 6,75 με αποτέλεσμα οι «Λύκοι» να πλησιάσουν στο 39-42. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν καλά σε αυτή τη στιγμή απειλής και με τον Κουβάτσο να δίνει λύσεις, αλλά και τον Παθιάκη να βάζει επίσης το «λιθαράκι» του έκλεισαν μπροστά και τη τρίτη περίοδο με το σκορ να γράφει 43-51.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στη τέταρτη περίοδο, με τους Κυριαζή και Κουτρούλη να «κουβαλούν» και κάπως έτσι το ματς ήρθε «τούμπα» (52-51). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στο προβάδισμα της άλλης και έτσι τα πάντα θα κρίνονταν στις τελευταίες φάσεις. Ο Κυριακίδης έφερε στο +3 την ομάδα του (64-61), λίγο πριν ο Μασοκώστας διαμορφώσει το 66-61. Ο Μανιαδάκης κράτησε «ζωντανή» την Δirtus από το σημείο των βολών (66-64), όμως από το ίδιο σημείο ήταν εύστοχοι ο Παρασκευάς και ο Μασοκώστας με αποτέλεσμα οι Tebelwolves να έχουν «μαξιλαράκι ασφαλείας» 4 πόντων, η οποία ήταν και αυτή που τους χάρισε τη νίκη με το τελικό 69-65.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κουτρούλης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τη Δirtus Bologna ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Υφαντής με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Tebelwolves (Καρπούζος): Γεράνιος 2(5ρ.), Ζάτας 2(4ρ.), Καρπούζος, Κουτρούλης 12(3ρ.), Κυριαζής 15(5ρ.), Κυριακίδης 10(5ρ.), Μασοκώστας 13(2ρ.), Παρασκευάς 12(6ρ.), Τζερεμεές 3(6ρ.)

Δirtus Bologna (Ζωγραφάκης): Ζωγραφάκης 7(4ρ.), Κοτρώτσος, Κουβάτσος 16(7ρ.), Μανιαδάκης 13(12ρ.), Παθιάκης 8(4ρ.), Υφαντής 21(14ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Tebelwolves στη τέταρτη περίοδο!