16/03/2023
Circle BC 13 7 18 22 - 60 -
Nickan 10 15 8 22 - 55 -

Πάλεψε με πάθος και πήρε τη νίκη η Circle!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η Circle ήταν πιο εύστοχη στις καθοριστικές επιθέσεις και επικράτησε 60-55 της Nickan. Αυτή η νίκη δεν έχει βαθμολογική σημασία για την Circle, η οποία έχει υποβιβαστεί, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για τη Nickan, η οποία έπειτα από αυτή την ήττα έπεσε στο 5-13 και πλέον η αποστολή για την σωτηρία δυσκολεύει πάρα πολύ.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν σκορ εύκολα και χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση λεπτά για να ανοίξει το σκορ ο Τουμπανάκης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-4, αλλά η ισοφάριση ήρθε από τα καλάθια των Καραβάκη και Ανδριόπουλου (8-8). Ο Μπακόπουλος με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 11-8, με τον Μαστορόπουλο να μειώνει στη συνέχεια σε 11-10. Εκείνος που «μίλησε» τελευταίος στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Σαμαρτζής, ο οποίος διαμόρφωσε το 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα αλλάζε χέρια συνεχώς και τελικά η Nickan έχτισε μία μικρή διαφορά (18-23), παίζοντας κυρίως με τον Ανδριόπουλο ο οποίος όταν έφτανε κοντά στην ρακέτα ήταν… κακός μπελάς για την αντίπαλη άμυνα. Ο Μανσόλας κράτησε κοντά την ομάδα του για το 20-23, ενώ ο Ξουράφης έκανε το 20-25, με το οποίο έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Circle συνέχιζε να καταδιώκει την αντίπαλό της, όμως η Nickan έβρισκε τρόπους να παραμένει μπροστά στο σκορ. Τελικά οι γηπεδούχοι μετά από προσπάθεια έφτασαν στην ανατροπή, με τον Μπακόπουλο να γράφει το 33-31. Μάλιστα η Circle, εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ στο σημείο εκείνο, έφτασε στο +7 (38-31), με τον Μειδάνη να μειώνει σε 38-33 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Nickan ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε στην ισοφάριση (40-40) με το τρίποντο του Τσίλη, όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους και πήραν ξανά προβάδισμα, με το σκορ να φτάνει στο 49-43. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και λίγο πριν το τέλος, όχι μόνο πλησίασαν, αλλά πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 53-55. Τότε ανέλαβε δράση ο Ζαφειρόπουλος, ο οποίος αντέδρασε σαν ηγέτης στις καθοριστικές επιθέσεις και με 5 δικούς του πόντους η Circle προσπέρασε για το 58-55. Η Nickan δεν πήρε κάτι από τις τελευταίες επιθέσεις της και ο Μανσόλας ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 60-55 που χάρισε τη νίκη στην Circle.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Ζαφειρόπουλος ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και πήρε 7 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Νικόλαος Ανδριόπουλος με 26 πόντους, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ.

Η Circle είχε 18/42 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 3/6 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Η Nickan μέτρησε 19/35 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 8/17 βολές, 27 ριμπάουντ, 8 ασίστ, όπως και 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Circle (Ζαφειρόπουλος): Δόβας, Ζαφειρόπουλος 17(7ρ.), Ζυγούρης, Καλούδης 3(2ρ.), Καραπαναγιώτης, Μανσόλας 14(3ρ.), Μπακόπουλος 8(3ρ.), Σαμαρτζής 12(7ρ.), Τουμπανάκης 4(5ρ.), Χατζηγιαννίδης 2(6ρ.)

Nickan (Σιγανός): Ανδριόπουλος 26(12ρ.), Καραβάκης 8, Κωστόπουλος 4(1ρ.), Μαστορόπουλος 2(2ρ.), Μειδάνης 4(5ρ.), Ξουράφης 4(5ρ.), Σιγανός 4, Τσίλης 3(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξε η Circle στα κρίσιμα σημεία του ματς.