30/06/2023
Hood BC 24 17 10 13 - 64 -
Lyonmen 15 18 14 8 - 55 -

Πάλεψαν οι Lyonmen, «χαμογέλασε» η Hood!

Την πρώτη της νίκη στην σειρά πανηγύρισε η Hood, η οποία το βράδυ της Παρασκευής 30 Ιουνίου επικράτησε 64-55 επί των Lyonmen και πήρε έτσι προβάδισμα (1-0) στα προημιτελικά της Summer Master League. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα οι αξιόμαχοι Lyonmen πήραν για δεύτερη φορά το προβάδισμα ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως στο φινάλε η ομάδα του Πατσάκα ήταν εκείνη που «χαμογέλασε».

Πιο συγκεκριμένα, Χανιώτης και Ζέγγος έκαναν καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν στο 9-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στη συνέχεια (9-10), ωστόσο δεν το κράτησαν για πολύ, με τον Σαρρή να αναλαμβάνει δράση, μπροστά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου και να οδηγεί την Hood στο +11 (24-13). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Δουκέρη που διαμόρφωσε το 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Lyonmen κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά, όταν ο Τζιγκουνάκης έγραψε το 30-27. Το ματς πήγε στον πόντο στη συνέχεια, με τον Κράνια να κάνει το 32-31. Η Hood βρήκε όμως ξανά τον τρόπο να μην χάσει την θέση οδηγού που είχε αποκτήσει στο ματς, με το δίποντο του Καραγιαννίδη, αλλά και τα τρίποντα του Πρωτόγερου και του Χανιώτη να δίνουν αέρα 10 πόντων (41-31). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 41-33.

Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν πιο έτοιμοι από την διακοπή και με ένα 0-7 από τους Τσιάκα και Γιώργο Δημητρίου πλησίασαν στο 41-40. Και πάλι όμως οι Lyonmen δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να κάνουν το προσπέρασμα, με την Hood να βρίσκει σουτ και πίσω από τα 6,75 για το 51-44. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά μετά το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου, όταν το σκορ έγραφε 51-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Hood κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του σκορ το οποίο είχε ως αποτελέσμα να πραγματοποιήσει το 1-0 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει για τελικό σκορ το 64-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χανιώτης με 17 πόντους, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ. Από τους Lyonmen κατάφερε να ξεχωρίσει ο Άγγελος Τζιγκουνάκης με 10 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Η Hood μέτρησε 8/25 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 14/16 βολές, όπως και 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Lyonmen είχαν 23/49 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 2/2 βολές, 42 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 5 κλεψίματα και 11 λάθη στο ματς.

Hood (Πατσάκας): Milicevic, Ζέγγος 9(3ρ.), Θεοδώρου 9(4ρ.), Καραγιαννίδης 13(4ρ.), Κατσούρης, Λαύκας 1(3ρ.), Πετράκος, Πρωτόγερος 3, Σαρρής 8(1ρ.), Στεφόπουλος, Χανιώτης 17(12ρ.)

Lyonmen (Χατζηαράπης): Δημητρίου Γ. 7(2ρ.), Δημητρίου Κ. 7(2ρ.), Δουκέρης 6(8ρ.), Κουκουβάκης 13(8ρ.), Κράνιας 4(7ρ.), Τζιγκουνάκης 10(7ρ.), Τσιάκας 6(6ρ.), Φωτόπουλος 4(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.