27/10/2019
Άνεμος BC 19 23 28 10 - 80 -
Kourkoutes BC 16 12 16 14 - 58 -

Πάλι τα ίδια από τον Γεωργούση!

Για 15 λεπτά μπόρεσαν οι Kourkoutes να κοιτάξουν στα μάτια τον Άνεμο, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν εύκολα με 80-58, έχοντας για ακόμη μια φορά τον Γεωργούση σε μεγάλα κέφια με 30 πόντους και στους 16 του κυπέλλου θα βρουν στον δρόμο τους τον νικητή το ζευγαριού Γκουρούδες – Ναυαγοί.

Οι Kourkoutes ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 6 πόντους του Συρίγου και 6 του Μανιουδάκη, προηγήθηκαν δύο φορές με 6 πόντους, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 12-16; 2:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με δράστες Καντιώτη (6π), Αθανασίου (5π), Γεωργούση (5π) και Δημητρόπουλο (3π), προσπέρασαν με 19-16.

Με 7 πόντους του Τσάκωνα και 4 του Συρίγου, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τον αντίπαλο στην ισοπαλία, 28-28, στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, οι Γεωργούσης και Βήττας έστησαν το δικό τους πάρτι και με 9 πόντους του πρώτου και 8 του δεύτερου, έστειλαν τον Άνεμο στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 42-28!

Ασταμάτητο ήταν το δίδυμο Γεωργούση (12π) – Βήττα (10π) και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου η ομάδα του Κούμουλου κλείδωσε τη νίκη, με την διαφορά να φτάνει στους 31 πόντους, 70-39 . Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι Kourkoutes  σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Συρίγου, τους 4 του Μανιουδάκη και το τριποντάκι του Σαρακηνού. Σκορ τρίτης περιόδου 70-44!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν ταχύτητα, ωστόσο η νίκη ήρθε εύκολα και με σβηστές τις μηχανές με 80-58 , έπειτα από 4 ακόμη πόντους του Γεωργούση και δίποντα των Παππά – Καρατσαρέα. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Πλέστης (5π), Τσάκωνας (4π) και Σαρακηνός (3π), καταφέρνοντας απλά να κρατήσουν την διαφορά σε νορμάλ επίπεδα!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 22/47 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 21/58 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν  τάπες.

Mvp του Ανέμου ο συνήθης ύποπτος Γεωργούσης με 30 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 4/9 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Kourkoutes ο Συρίγος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Άνεμος (Κούμουλος): Λαδιάς, Χούσος 7, Βήττας 20, Αθανασίου 5 (1), Δημητρόπουλος 5 (1), Παππάς 2, Καντιώτης 10, Καρατσαρέας 2, Γεωργούσης 30 (6)

Kourkoutes (Σαρακηνός): Μεγαγιάννης, Βασιλόπουλος, Σαρακηνός 6 (2), Πλέστης 7 (1), Βεϊσάκης 2, Συρίγος 15, Τσάκωνας 15 (1), Κούρτης, Μανιουδάκης 13

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως επιτέλους βγήκε κάποιος από τον Άνεμο να δηλώσει πως οι ερυθρόλευκοι θέλουν να κυνηγήσουν  την άνοδο στην Elite League!