10/01/2024
Red Goats 8 10 5 12 - 35 -
Πασοκlahoma City Thunder 15 12 11 16 - 54 -

Παλιά, ορθόδοξη Πασοκlahoma!

Ήταν καλύτερη σε όλον το αγώνα, κέρδισε ξεχωριστά σε όλα τα δεκάλεπτα και έγραψε το τελικό 35-54 στο ΣΕΦ η Πασοκlahoma, απέναντι στην παρέα των Red Goats!

Αν και τα λαθάκια ήταν πολλά στο ξεκίνημα και η αστοχία αρκετή, ο ρυθμός του παιχνιδιού μας... συνεπήρε, με τον Μπουλιαρίτη από Red Goats και Μελισσά, Κεφαλόπουλο από Πασοκlahoma να βάζουν τα πρώτα καλάθια της αναμέτρησης, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 8-15 για την παρέα του Διαμαντόπουλου. Ένα καλάθι του Τράχειλου και η ενέργεια του Γιακουμή βελτίωσαν πολύ τους Red Goats, αλλά ο Μαραβελάκης με ένα σουτ και καλές επιλογές έγραψε το 18-27 με το οποίο έκλεισε το απολαυστικό πρώτο μέρος.

Η δεδομένη ποιότητα του Μελισσά διατήρησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, με τους Τσιαντή, Μπουλιαρίτη και Γιακουμή να βλέπουν την ψαλίδα του σκορ να μεγαλώνει από την άλλη μεριά, αλλά να μη σταματούν να προσπαθούν, με την περίοδο να κλείνει στο 23-38. Η διαφορά μεγάλη, η Πασοκlahoma σε καλή κατάσταση, οπότε ήταν δύσκολο να αλλάξει κάτι τρομερά, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στα χέρια του Διαμαντόπουλου, με τελικό σκορ 35-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μελισσάς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλεψίμο. Από τους Goats ξεχώρισε ο Μανώλης Γιακουμής με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/42 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 4/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/47 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/8 βολές, 53 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Red Goats (Γιακουμής): Μπουλιαρίτης 16, Γιακουμής 5, Τσιαντής 4, Γκολιανόπουλος 6, Ερρίπης 2, Νίκου, Τράχειλος 2.

Πασοκlahoma (Διαμαντόπουλος): Αράπης, Μαραβελάκης 3, Μελισσάς 18, Κεφαλόπουλος 9, Ιατρού 2, Λιακίδης 5, Συρίγος 5, Μπακογιάννης 7, Γνάτης 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!