18/07/2024
Couvaliers 20 26 12 16 - 74 -
Nea Tripodokratia 12 17 12 7 - 48 -

Παλικαρίσια πρόκριση για τους Couvaliers!

Πέμπτη βράδυ 17 Ιουλίου στο Athens Sports Hall, στο επαναληπτικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Couvaliers πιάνοντας υψηλή απόδοση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, υπερκάλυψαν το - 12 της πρώτης αναμέτρησης και πέρασαν πανηγυρικά στο Final 4, επικρατώντας απέναντι στην Nea Tripodokratia με το ευρύ 74 – 48.

Οι Couvaliers μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με κυρίαρχο των αιθέρων τον Κ. Πανουσόπουλο με 12 πόντους και τρίποντα από Ιγγλέζο – Κούκη, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, η Tripodokratia που έμπαζε νερά στην άμυνα και δεν πέτυχε ούτε ένα δίποντο , απείλησε μόνο από τα 6.75 με Γιαννίρη(2),Κυριαζή και Μπίτσο, πλησιάζοντας 20-12.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με μεγάλη συχνότητα στην επίθεση, χτίζοντας και σκορ πρόκρισης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Θ. Πανουσόπουλος με 8 πόντους έκανε την αρχή και ο εξαιρετικός Ιγγλέζος πήρε την σκυτάλη στη συνέχεια με 12, για το 46 – 29. Στο στρατόπεδο της Tripodokratias που υπήρχε αρκετός εκνευρισμός καθώς το ματς δεν της έβγαινε, Κυριαζής με 7 και Μπίτσος - Βασιλάκος με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις περισσότερες λύσεις.

Ισορροπημένο και ισόπαλο(12-12) το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να εστιάζουν περισσότερο στην άμυνα και τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν το + 17. Οι Couvaliers μπήκαν πολύ δυνατά και με ασταμάτητο τον Ιγγλέζο με 9 πόντους ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στο + 24. Μετά το πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Μπίτσο με 7 και Κυριαζή με 5 πόντους να αναλαμβάνουν την επίθεση, πλησίασαν 58 – 41.

Το ποτάμι δε γυρνούσε πίσω και οι τυπικά γηπεδούχοι το απέδειξαν τρανά και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Με μόλις 7 πόντους παθητικό και συνεχίζοντας να φτάνουν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, δεν δυσκολεύτηκαν να ανεβάσουν τη διαφορά και να διαμορφώσουν το τελικό 74 – 48. Ιγγλέζος με 5, Κ. Πανουσόπουλος με 4 και Χριστοδούλου με τρίποντο τα πρώτα βιολιά των νικητών.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ιγγλέζος με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Μπίτσος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Couvaliers(Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Ιγγλέζος 30(8ρ. - 8 ασίστ), Καζάνης, Κούκης 9, Θ. Πανουσόπουλος 14(19ρ. 7 ασίστ), Κ. Πανουσόπουλος 18(18ρ.), Χριστοδούλου 3.

Nea Tripodokratia (Κουρούμαλος): Βασιλάκος 4(10ρ.), Ζαβιτσάνος, Κουρούμαλος, Κυριαζής 17(7ρ.), Βενέτης, Γιαννίρης 6, Μπίτςος 15(10ρ.), Πανταζής 4, Βαλαμβάνος 2..

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα και η πίστη που έδειξαν οι Couvaliers για την μεγάλη ανατροπή!