18/10/2022
Γκουρούδες 15 8 14 21 - 58 -
Elitήριοι by pinguin.gr 13 12 20 10 - 55 -

Παλικαρίσια ανατροπή από τους Γκουρούδες!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Γκουρούδες στην Master League, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος λύγισαν στο φινάλε τους Elitήριους με 58-55 στο κλειστό του ΣΕΦ, παρά το γεγονός πως κατέβηκαν με 6 παίχτες και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 10 πόντους!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Γκουρούδες να προηγούνται με 15-13, έπειτα από 7 πόντους του Μελάγιες, 5 του Λιμνιάτη και τρίποντο του Αχή. Ο Μπαμπλέκος με 4 πόντους και ο Λαμπρόπουλος με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τρίποντο του Μαργωμένου και βοήθειες των Λαμπρόπουλου, Θάνου Πατωνίδη, Μωυσή και Αγιούμπ, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-25. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Οικονόμου να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Γκίκα - Μπαλαούρα να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κωνσταντινάκου είχε τον απόλυτο έλεγχο, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, και με δύο τρίποντα του Μωυσή, 4 πόντους του Φιλίππου Πατωνίδη και τρίποντα των Μαργωμένου - Θάνου Πατωνίδη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 37-45! Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λιμνιάτης και Γκίκας με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 37-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Αχή, Μπαλαούρα και Οικονόμου, έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κέρδισαν με 58-55. Δεν μπόρεσαν στο φινάλε οι Elitήριοι να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Κωνσταντινάκου, Θάνου Πατωνίδη και Μπαμπλέκου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/25 βολές, 8/27 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/13 βολές, 16/36 δίποντα και 25 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Γκουρούδων ο Λιμνιάτης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές, 1/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Θάνος Πατωνίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές, 2/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Λιμνιάτης 14 (2), Μελάγιες 11 (1), Αχής 15 (1), Γκίκας 4 (1), Μπαλαούρας 7 (1), Οικονόμου 7 (2)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Πατωνίδης Θ. 10 (2), Μαργωμένος 6 (2), Μπαμπλέκος 6, Λαμπρόπουλος 5 (1), Ξενόφος, Κωνσταντινάκος 10, Αγιούμπ 4. Πατωνίδης Φ. 4, Μωυσής 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της συνάντησης!