13/06/2023
Gunners 11 9 16 14 - 50 -
Retro Pacers 12 14 13 16 - 55 -

Παλικαρίσια ισοφάριση με Σέμπογλου οι Retro Pacers!

Σπουδαία αναμέτρηση, παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι με μπόλικο μπασκετικό ξύλο, ωραίες φάσεις και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι την λήξη, με τους Retro Pacers που φάνηκε να θέλουν λίγο περισσότερο το παιχνίδι, να κερδίζουν με 50 – 55 και να στέλνουν την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις και τους ελαφρώς καλύτερους Retro να έχουν ισχνό προβάδισμα με 11 – 12. Ο Σέμπογλου ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και μπροστάρης στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 6 πόντους, με τον Κουτσουρή να ακολουθεί με 4, ενώ τους Gunners κρατούσαν σε απόσταση αναπνοής Πάνιας(5),Παπαδόπουλος (4) και Πατσίκας.

Ίδια σχεδόν εικόνα είχαμε και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα με 4 του Παπαδοπούλου και τρίποντο του Πάνια για το 20 – 16 και τους Retro να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους μετά το πεντάλεπτο και με ηγέτη τον Κουτσουρή με 8 πόντους, τρίποντο του Μπουρμπόν και καλάθι του Αναγνωστόπουλου , να γυρίζουν τούμπα το ματς, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 20 – 26.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με τον αρχηγό τους Νίκο Αναγνωστόπουλο να δίνει το έναυσμα με 4 πόντους και τρίποντες βόμβες από Μπουρμπόν και Χριστοδούλου, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι Gunners δεν άργησαν να αντιδράσουν, πέρασαν την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό με τον Κογιώνη να είναι κυρίαρχος με 6 πόντους και με τον Πάνια να παίρνει μπροστά με δύο τρίποντα, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(36-36), για να έρθει ξανά ο Μπουρμπόν με τρίποντο ψυχολογίας, να διαμορφώσει το 36 – 39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γρήγορα καλάθια με Καραμπέτσο και Πατσίκα, αλλά το ξέσπασαν των Retro με 4 του Hu Hon και τρίποντο του Μπουρμπόν, τους έδωσε αέρα 7 πόντων! Οι εφτάψυχοι Gunners δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει και με Κογιώνη, Ζούρο, Πάνια και Πατσίκα να δίνουν τις λύσεις , έφεραν το ματς στα ίσια, για να έρθει ο Μπουρμπόν με γκολ φάουλ να γράψει το 48 – 51. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα που απέμεναν για την λήξη , ο Κογιώνης με εντυπωσιακό καλάθι, μείωσε στον πόντο αλλά τότε έφτασε η ώρα του Σέμπογλου! Ο πολύπειρος forward των Retro Pacers, πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια και υπέγραψε την μεγάλη νίκη της ομάδας του, που στέλνει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gunners είχαν 17 / 45 δίποντα, 4 / 24 τρίποντα, 4 / 17 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Retro είχαν 15 / 31 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 4 / 14 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Gunners(Καλογιαννίδης): Ζούρος 3(14ρ.), Καραμπέτσος 2, Κυγιώνης 12(9ρ.), Πάνιας 15, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 10(10ρ.), Πατσίκας 8.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Hu Hon 4(14ρ.), Αναγνωστόπουλος 8, Ιωαννίδης (7 ρ.), Κουτσούρης 13, Μπουρμπόν 16, Πουλαδάκης, Σέμπογλου 11, Χριστοδούλου 1.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Retro να ισοφαρίσουν την σειρά και οι δυνατές μάχες μέσα στις δύο ρακέτες!