11/11/2019
Αναλώσιμοι 12 8 15 9 - 44 -
LazerWolves 7 8 17 7 - 39 -

«Παλικαρίσια» νίκη από τους Αναλώσιμους!

Μπορεί να κατέβηκαν με πολλές ελλείψεις (6 άτομα ρόστερ), όμως οι Αναλώσιμοι κάνοντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησαν των Lazers με 44-39 για την δεύτερη αγωνιστική της Development League.

Κακό από άποψης παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Οι Αναλώσιμοι όντας καλύτεροι στα σημεία κατάφεραν να προηγηθούν με 12-7, χάρη στα καλάθια των Τάγαρη και Φωτίου. Για τους Lazers οι Ζήρος, Μοσχάκης και Βρεττάρος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι Lazers έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Ζήρο και Ασημομύτη, έφεραν «τούμπα» το ματς (14-15), 3:49 πριν το ημίχρονο. Η συνέχεια ωστόσο άνηκε στην ομάδα του Νικολόπουλου. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Φωτίου, Τάγαρη και Καστανιά, οι Αναλώσιμοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και προηγήθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου με 20-15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ. Οι Lazers είδαν τους Βρεττάρο, Ασημομύτη και Γιαννόπουλο να βγαίνουν μπροστά και να τραβούν το… κουπί στην επίθεση, όμως οι Αναλώσιμοι ήταν πάντα ένα… «κλικ» καλύτεροι. Οι Φωτίου, Τάγαρης και Καρυώτης, σκόραραν όποτε έβρισκαν ευκαιρία, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα τους ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών (35-32).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τα λάθη και την αστοχία να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι Αναλώσιμοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή, κρατώντας σταθερά μέχρι τέλους το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Έτσι, με σημαντικά καλάθια της γνωστής δυάδας, Φωτίου – Τάγαρη, οι «μπλε» έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 44-39. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι πληρέστατοι Lazers ήταν αρκετά άστοχοι, μένοντας δίκαια στον… πάτο της βαθμολογίας.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τάγαρης με double double και 18 πόντους (4/17 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 15 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ασημομύτης με επίσης double double και 13 πόντους (5/15 δίποντα, 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/43 δίποντα (27,9%), 6/26 τρίποντα (23,1%) και 2/12 βολές (26,7%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/54 δίποντα (25,9%), 0/22 τρίποντα (0%) και 11/19 βολές (57,9%). Μάζεψαν 60 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Φωτίου 21 (3), Καστανιάς 1, Καρυώτης 4 (14 ριμπ.), Τάγαρης 18 (3), Νικολόπουλος

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 11 (10 ριμπ.), Μοσχάκης 6, Δουνδουλάκης, Γιαννόπουλος 3, Μήτσης, Ζήρος 6, Ασημομύτης 13, Τσάκωνας, Καραφαντής, Παπαδημητρίου

Τι μας άρεσε: Οι ελλιπέστατοι Αναλώσιμοι στάθηκαν εξαιρετικά στο παρκέ και με σωστή διαχείριση του παιχνιδιού πήραν σπουδαία νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Lazers δεν αξιοποίησαν τις πολλές δεύτερες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν ύστερα από άστοχα σουτ (26 επιθετικά ριμπάουντ).