15/11/2021
Το Τρίτο Φύλο 10 10 8 8 - 35 -
Optimus Priamus 9 11 12 14 - 47 -

Παλικαρίσια νίκη για τους Optimus Priamus !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Optimus Priamus επέστρεψαν στις νίκες  , καθώς επιβλήθηκαν του Τρίτου Φύλου  με 36-46 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Μπούρμπουλα  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ  .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ντέρμπι με τα όλα του , καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να αποσπαστεί από την άλλη με διαφορά ασφαλείας , 6-4 και 6-7 , με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα επιμέρους  4-2 και να κλείνουν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 10-9 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς ο Χατούνογλου και η παρέα του  πέρασαν μπροστά στο σκορ , 10-12, με τους γηπεδούχους να επανακτούν τα ηνία στο σκορ , 15-12 και 18-17 , ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες , 20-20 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με πέντε πόντους διαφορά , 28-23  , με τους Optimus να πραγματοποιούν  σερί 0-9 και να κλείνουν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 28-32 .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι  συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα της Development 2 με 36-45 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπούρμπουλας  με 13 πόντους , 8 ριμπάουντ  , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Γκάτζιας  είχε 9 πόντους και 2 ριμπάουντ .

Οι Optimus Priamus είχαν συνολικά 14/35 δίποντα , 4/20 τρίποντα , 7/14 βολές , 40 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 10 λάθη . Το Τρίτο φύλο είχε 11/42 δίποντα , 4/16 τρίποντα , 1/9 βολές , 33 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 9 κλεψίματα  και 8 λάθη .

Το Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης): Παντελής 3 , Δεληγιάννης 5 , Καστρίνιος 2  , Γεωργάκης 2 , Μοίρας 3  , Γκάτζιας 9 , Πανάγος 2 , Τσανικίδης 7 , Καρυτιανός 2 .

Optimus Priamus(Μουστάκας) : Μπούρμπουλας 13  , Φουντουλάκης 6 , Σκουτέρης 3 , Κιρίμης  , Λοϊζος 11 , Ορφανουδάκης 6 , Νομικός , Χατούνογλου 8 .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό σερί , 0-17 , που πραγματοποίησαν οι νικητές , καθώς μετέτρεψαν το 28-23 σε 28-40 , που είχε σαν αποτέλεσμα να πετύχουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 .