Jackals 19 26 13 18 - 76 -
Stefanina Timberwolves 24 22 19 13 - 78 -

Παλικαρίσια νίκη για τους Stafanina Timberwolves!

Οι Stefanina Timberwolves ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι καθώς όχι μόνο κατάφεραν να πετύχουν πολλούς πόντους αλλά και να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Οι Jackals οι οποίοι ξεκίνησαν και αυτοί με τον ίδιο ρυθμό μπόρεσαν και αυτοί με την σειρά τους να πετύχουν 19 ολόκληρους πόντους απειλώντας ανοιχτά τους αντιπάλους τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα συνεχίσει στους ίδιους υψηλούς ρυθμούς και για τις δύο ομάδες καθώς οι Stefanina στην προσπάθεια τους να κρατήσουν διαφορά με τα καλάθια του Καλλιώρα η διαφορά πήγε στους 10 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Όμως οι Jackals πραγματοποιώντας ένα μεγάλο σερί πόντων κυρίως χάρης τον Τάσκα έφεραν τούμπα το ματς και η διαφορά πλέον μειώθηκε μόλις στον 1 πόντο.

Οι Stefanina όμως βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και με την αρχή της τρίτης περιόδου οι ομαδικές επιθέσεις έπαιξαν σημαντικό ρόλο και μπόρεσαν να πάρουν ξανά μια μικρή διαφορά αφήνιντας τους γηπεδούχους λίγο πίσω. Το παιχνίδι των Jackals από ότι φάνηκε δεν θύμιζε σε τίποτα αυτό του προηγούμενου δεκαλέπτου και για αυτό κατάφεραν να βάλουν μόνο 13 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν τα πάντα σκληρές μάχες , νεύρα , πάθος και ένταση οι Jackals φτάνοντας πολύ κοντά στο σκορ με τον Τζόκα και τον Φιλιππίδη να βοηθούν σημαντικά στην επίθεση , όμως ο Μπουτκόβαλης και η παρέα του είχαν άλλη άποψη και έτσι στο τέλος αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήρανα υτή την νίκη με τελικό σκορ 76-78.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 35 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Για τους Jackals άξιος αναφοράς είναι ο Βασίλης Τάσκας ο οποίος πέτυχε double double με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Jackals: Καραμανώλης , Ιωαννίδης 3 , Τάσκας 29 (4) , Τζόκας 12 (4) , Ιωαννίδης 6 , Φιλιππίδης 11 (1) , Τσίπας 10 , Βούλγαρης 5

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης , Καλλιώρας 35 (4) , Μπουτκόβαλης 24 (3) , Κοτσαμπάσης 7 (1) , Σμυρνιός , Χουρδάκης 8 , Αλβανός , Κυπραίος 4

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο πάθος και των δύο ομάδων για την νίκη.