76
Maccabi Tel Axyn 22 17 30 13 - 82 -
86ers 17 16 18 25 - 76 -

Παλικαρίσια νίκη των Maccabi Tel Axyn!

Το παιχνίδι όπως ήταν αναμενόμενο ξεκίνησε εντυπωσιακά και για τις δύο ομάδες από την μια οι 86ers πιο ορθολογικά κατάφεραν να βάλουν την μπάλ στο ποστ και να πετύχουν εύκολα καλάθια και από την άλλη , οι Maccabi έδωσαν για ακόμα μια φορά έναν απίστευτο ρυθμό στο αγώνα και να κάταφεραν να πετύχουν γρήγορα καλάθια τα οποία τους έδωσαν και γρήγορα την διαφορά των 5 πόντων.

Οι 86ers συνέχισαν με τις δομημένες επιθέσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μουτσέλη να πετυχαίνει αρκετά mid range σουτ τα οποία και έδωσαν στην ομάδα μια διαφορετική πνοή. Η άμυνα τους έγινε ακόμα πιο σφιχτή και έτσι δεν μπόρούσαν να περάσουν τόσο εύκολα οι αντίπαλοι με την μεγάλη τους ταχύτητα. Οι Maccabi όμως δεν το έβαλαν κάτω και έτσι ο Κρίτσας με τα τρίποντα του κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Οι Maccabi πλέον έχοντας τελειοποιήσει τον τρόπο παιχνιδιού τους τα καλάθια στο αιφνιδιασμό ήταν αναμενόμενα όπου και σε συνδυασμό με τα αρκετά κλεψίματα μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι 86ers πιστοί και αυτοί στο πλάνο τους κατάφεραν να πετύχουν κάποια καλάθια από τα χέρια του Σπυρόπουλου , η άμυνα τους όμως δεν άντεξε και έτσι έμειναν πολύ πίσω στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο όμως φάνηκε η εμπειρία των 86ers οι οποίοι πίεζαν όλο και περισσότερο τις καταστάσεις και μπόρεσαν να κερδίσουν στις μικρές λεπτομέριες. Ο Παπαδόπουλος έδωσε μεγάλη βοήθεια στην επίθεση η οποία όμως δεν ήταν αρκετή καθώς οι Maccabi με τον Μειντάνη άντεξαν και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 82-76.

Ο τίτλος του MVP πήγε στα χέρια του Γιώργου Κρίστα ο οποίος πέτυχε 36 πόντους , μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστς.

Ενώ για τους 86ers αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Γιώργος Μουτσέλης ο οποίος πέτχυε double double με 20 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 36 (5) , Δερμεντζίδης 10 , Μεϊντάνης 13 (1) , Καλουπτσόγλου 11 (1) , Τερζούδης 4 , Ιωαννίδης 3 (1) , Βεργίδης 3 , Ηλιάδης 2

86ers: Γερολυμάτος 4 , Σπυρόπουλος 20 (1) , Παντελίδης , Συμεωνίδης 2 , Μουτσέλης 20 (1) , Κουρουκλίδης , Φραγγής 8 , Παπαδόπουλος 22 (4)

Τι μας άρεσε: Η ένταση και το πάθος και των δύο ομάδων.