27/03/2023
Nickan 16 14 6 26 - 62 -
Tinder Bologna 15 19 11 8 - 53 -

Παλικαρίσια νίκη η Nickan!

Την Δευτέρα το βράδυ 27 Μαρτίου στο Basketaki Arena, η Nickan παρότι κατέβηκε με μόλις έξι παίκτες στο ενεργητικό της, ανέτρεψε εις βάρος της διαφορά 9 πόντων και με το καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που έκανε, έφτασε σε μία παλικαρίσια νίκη με 62 – 53 απέναντι στην Niko Team.

Οι δυο ομάδες επέλεξαν να πάνε σε γρήγορο ρυθμό και χωρίς σκοπιμότητες στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και την Nickan να κρατάει ισχνό προβάδισμα 16 – 15. Ο Ανδριόπουλος με 6 πόντους ήταν ο κύριος εκφραστής στην επίθεση των γηπεδούχων, με Κερένη και Ξουράφη να ακολουθούν από κοντά με 4, ενώ η Niko στηρίχτηκε κυρίως στην περιφέρεια, με Zhu(2) και Kαραμαλίγκα να σκοράρουν από τα 6,75.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν την πρωτοπορία με τον Ανδριόπουλο με 8 πόντους να μην έχει αντίπαλο μέσα στο ζωγραφιστό και τον Τσίλη να βάζει ένα τρίποντο, όμως το σύνολο του Μπούρα, με τον Λάσκαρη να είναι on fire με 14 από τους 19 πόντους της ομάδας του, πήρε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30 – 34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο φτωχό σε συγκομιδή από τις δύο ομάδες, με την Nickan να βάζει μόλις τρία καλάθια με Ξουράφη , Ανδριόπουλο και Μαστορόπουλο, και την Niko Team να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά, με πρώτο βιολί ξανά τον Λάσκαρη με 5 πόντους και τους Μπούρα, Καραθανάση και Yi να βάζουν από ένα καλάθι, για το 36-45.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ένας μονόλογος για την Nickan, καθώς ήταν καταπληκτική σε άμυνα και επίθεση με επιμέρους 26 – 8, φτάνοντας στην νίκη με 62 – 53. Ο Ξουράφης μοίραζε, ο Ανδριόπουλος έβαζε(13), Τσίλης(2) – Κερένης σκόραραν από την περιφέρεια και ο Σιγανός με γκολ φάουλ, τοποθετούσε το κερασάκι στην τούρτα για την επικράτηση των γηπεδούχων. Στην αντίπερα όχθη, Μπούρας, Λάσκαρης και Yi, έβαζαν τους μόλις 6 πόντους της Niko, που δεν κατάφερε να ακολουθήσει.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Ανδριόπουλος με 28 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Λάσκαρης με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Nickan είχε 20 / 42 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ , έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Η Niko είχε 13 / 40 δίποντα, 8 / 32 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Nickan(Σιγανός): Ανδριόπουλος 28(15ρ.), Κερένης 9(15ρ.), Μαστορόπουλος 3, Ξουράφης 10(7ρ.-7 ασίστ), Σιγανός 3, Τσίλης 9.

Niko Team(Μπούρας): Yi 4,Zhu 8, Καραθανάσης 2(11ρ.), Καραμαλίγκας 8, Λάσκαρης 23(8ρ.),Μπούρας 6, Πέτσας, Α. Παπαπαύλου, Αν. Παπαπαύλου 2.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που έκαναν οι νικητές.