21/12/2022
Tsouvalia 9 15 22 20 - 66 -
Nickan 17 19 13 8 - 57 -

Παλικαρίσια νίκη με ανατροπή τα Tsouvalia!

Το βράδυ της Τετάρτης 22 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena , τα Tsouvalia με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο επέστρεψαν από το - 14 της Nickan και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη με 66 – 57.

Η Nickan μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξε το παιχνίδι, βρήκε μεγάλα σουτ με Γκατζέλη, Ανδριόπουλο , Τσίλη και ξέφυγε με 9 – 17. Για τα Τσουβάλια, ξεχώρισε ο Ράπτης με 5 πόντους με Σωτηρόπουλο και Γεωργίου να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο ίδιο έργο θεατές, ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά του ημιχρόνου να είναι στους 12 για τους φιλοξενούμενους. Καλύβας με δύο τρίποντα και Καρδαράς με 4 πόντους, ήταν οι μπροστάρηδες στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά οι φιλοξενούμενοι με την τριάδα Ανδριόπουλου(6), Γκατζέλη(5) και Τριβιζά(4), να δίνουν κυρίως τις λύσεις, παρέμεναν μπροστά με 24 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βρουν ρυθμό στην επίθεση και με την τριάδα Ράπτη με 9, Σωτηρόπουλο με 8 και Γεωργίου με 5 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πλησίασαν στους τρεις. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν πατούσαν καλά στο παρκέ, παρέμεναν μπροστά με 46-49, χάρη στον επιθετικό οίστρο των Ανδριόπουλου(6) και Μεϊδάνη(4).

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν τα Tsouvalia την τέταρτη περίοδο και με εκπληκτικούς ξανά τους Σωτηρόπουλο με 7 και Ράπτη με 6 πόντους αντίστοιχα, επικράτησαν 66 – 57. Για την Nickan που είχε προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, διασώθηκε o Ανδριόπουλος με 7 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ανδριόπουλος με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Tsouvalia είχαν 15 / 47 δίποντα, 8 / 24 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Η Nickan είχε 15 / 39 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 12 / 27 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλός 4(11ρ.), Γεωργίου 7, Καλύβας 9, Καρδαράς 4(7ρ.), Κυριακίδης, Ράπτης 20(8ρ.), Πετράκης 2, Σωτηρόπουλος 20,Τσίγκος.

Nickan(Ανδριόπουλος): Νοβάρα, Ανδριόπουλος 24(13ρ.), Γκατζέλης 10(11ρ.), Μαστορόπουλος 2(7ρ.),

Τι μας άρεσε: Το απίθανο δίδυμο Σωτηρόπουλου και Ράπτη που οδήγησαν τα Τσουβάλια σε μία πολύ μεγάλη νίκη.