21/04/2024
Green Rose BC 17 16 17 13 - 63 -
40φεύγα... 10 4 6 19 - 39 -

Ήρθαν οι παλιοί και κέρδισε το Green Rose!

Σε αντίθεση με την πρεμιέρα, το Green Rose μαζεύτηκε στο παιχνίδι απέναντι στους 40φεύγα και επικράτησε εύκολα με 63-39 για την δεύτερη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Summer Development League!

Με τον Κουλαρμάνη να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να πετυχαίνει 8 πόντους, αλλά και τον Τραγουστή να εκτελεί από την περιφέρεια, το Green Rose έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 17-10. Ο Βρεττός και ο Σαπαλίδης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Στέφας και Τσαγκάρης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 5 νέους πόντους του Κουλαρμάνη, 4 του Κανίνια και τριποντάκι του Κόσσυφα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 33-14. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους 40φεύγα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τσαγκάρη και Αγγελόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ροζάκη, αφού με ακόμη 9 πόντους του Κουλαρμάνη και 4 του Πάσχου, έφτασε στο +30, 50-20. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γκρι να βρουν επιθετικά ρυθμό, με τον Τσαγκάρη να σκοράρει 4 πόντους και τον Βρεττό 2. Σκορ τρίτης περιόδου 50-20!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους πράσινους να επικρατούν εύκολα με 63-39, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ροζάκη, Κόσσυφα και Κουλαρμάνη. Για τους γκρι στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σαπαλίδης, Σταυρόπουλος, Στέφας, Κωφός και Αγγελόπουλος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά.

Betsson MVP του Green Rose ο Κουλαρμάνης με 24 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Σταυρόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 1/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Green Rose (Ροζάκης): Δημητρόπουλος 2, Κανίνιας 4, Καναβάρος 2, Κουλαρμάνης 24 (4), Κόσσυφας 10 (2), Νικολακόπουλος 2, Πάσχος 4, Παπαζώης 2, Ροζάκης 10, Τραγουστής 3 (1)

40φεύγα (Κωφός): Αγγελόπουλος 7, Βρεττός 5, Σταυρόπουλος 8 (2), Σαπαλίδης 3 (1), Στέφας 8, Μπούταλης, Κωφός, Τσαγκάρης 8, Τσακίρης

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια της απόδοσης του Green Rose, όσο και το τελευταίο δεκάλεπτο των 40φεύγα!