23/10/2021
Antilalos BC 16 17 19 17 - 69 -
Thunder 25 13 13 13 - 64 -

Παναγία μου ένας Merkevicious!

Δύο στα δύο για τον Αντίλαλο στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε την Thunderblaze με 69-64, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Merkevicious με 34 πόντους!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Thunderblaze στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Ζαΐμη, 7 του Καραγιαννάκη, 5 του Ευσταθίου και τρίποντο του Ζαράνη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 7-23, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με ηγέτη τον Merkevicious με 10 πόντους, αλλά και 4 του Ρούσκα, μείωσαν στους 9, 16-25!

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν πιο ισορροπημένο και έτσι η ομάδα του Κοκκινάκη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 33-38, χάρη σε 4 νέους πόντους του Ζαΐμη και 3 του Ευσταθίου. Τον Αντίλαλο κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Merkevicious (6π), Παππάς (5π) και Λάγιος (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα συνέχισε την αντεπίθεσή του και με ακόμη 10 πόντους του Merkevicious και 5 του Κώστα Ζαμπέτα, πήρε κεφάλι στο σκορ με 52-51. Η τριπλέτα Καραγιαννάκη (6π), Ζαράνη (4π) και Λαγού (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 52-51!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς, αφού και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Τελικά ο Αντίλαλος έφυγε με τους δύο πόντους στις αποσκευές του, αφού ο Merkevicious ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους και τρίποντα των Ζαμπέτα – Σουλτάτου, έφτασε στη νίκη με 69-64! Μόνος του πάλευε για την Thunderblaze στα τελευταία λεπτά ο Λαγός, πετυχαίνοντας και τους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 26/49 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17 βολές, 14/37 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο Merkevicious με 34 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 15/17 δίποντα! Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος της Thunderblaze ο Ζαΐμης με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 7/9 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Γκιώσης 2, Ρούσκας 4, Ζαμπέτας Κ. 12 (2), Λάγιος 6, Σουλτάτος 3 (1), Παππάς 7 (1), Μπαμπλέκος, Γκολές 1, Merkevicious 34

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Ευσταθίου 8 (1), Κυπριανός 2, Ζαΐμης 15, Λαγός 15 (4), Καραγιαννάκης 15 (2), Ζαράνης 7 (2), Τσιούφης 2, Εμμανουηλίδης, Πάλλης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και οι πολλές ανατροπές!